X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W cieniu afer". Filip Frąckowiak o Ryszardzie Kuklińskim: jego misja zmieniła bieg historii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 21:25
- Były plany ataku Związku Radzieckiego na Zachód z wykorzystaniem broni nuklearnej, co potwierdzili sowieccy marszałkowie i polscy dowódcy, na co wskazują zachowane dokumenty (…) zatwierdzone m.in. przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Generała Kuklińskiego.
Ryszard Kukliński w 1998 roku.
Ryszard Kukliński w 1998 roku.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ryszard Kukliński przekazał CIA najtajniejsze dokumenty o znaczeniu strategicznym dla Układu Warszawskiego, w sumie 42 tys. stron. Wśród dokumentów były m.in. plany strategiczne na wypadek III wojny światowej, rozmieszczenie sił radzieckich w państwach satelickich, dane techniczne uzbrojenia i informacje dotyczące wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Współpraca pułkownika była tak głęboko zakonspirowana, że nie wiedzieli o niej nawet najważniejsi ludzie w Stanach Zjednoczonych.

Jan Parys 1200.jpg
"Wyrok reżimu Kiszczaka i Jaruzelskiego". Jan Parys o historii pułkownika Kuklińskiego

Filip Frąckowiak podkreślał znaczenie przekazanych przez płk. Ryszarda Kuklińskiego dokumentów. - Wszystko wskazuje na to, że płk Ryszard Kukliński zapobiegł wybuchowi III wojny światowej. Doprowadził do tego, przekazując Stanom Zjednoczonym plany ataku dzień po dniu, wskazując miejsca, które będą celować sowieckie rakiety, ale też schrony, w których mieliby się ukrywać i dowodzić atakiem sowieccy marszałkowie - przypominał.

- Sami Amerykanie przyznają się do tego, że strategia wojenna USA w Europie w latach 70. I 80. uległa zmianie pod wpływem informacji otrzymanych od Ryszarda Kuklińskiego - dodał.

Gość audycji mówił o tzw. deklarację intencji, którą Kukliński przekazał Amerykanom podczas pierwszego spotkania. - Podchodził on do nich dość krytycznie, jeśli chodzi o rok 1945. Napisał, że o tym, że Polska znajduje się w strefie wpływów sowieckich zadecydowali wtedy Amerykanie z Rosjanami (…) wyrażał on pewną pretensję do USA - przypominał.

- Ryszard Kukliński powtarzał, że niezależnie od tego, kto rozpocząłby tę wojnę i kto by ją wygrał, Polska stałaby się atomowym pobojowiskiem, największą tej wojny ofiarą - zaznaczył. - Dziewięcioletnia misja płk. Kuklińskiego zmieniła bieg historii. Dlatego jest tak ważne, byśmy go dzisiaj upamiętniali. William Casey (dyrektor CIA - przyp. red.) powiedział wtedy, że "nikt na świecie w ciągu ostatnich 40. lat nie zaszkodził komunizmowi, tak jak ten Polak". Te słowa są potwierdzeniem tego, że Kuklińskiemu ta misja się po prostu udała - mówił Filip Frąckowiak.

Posłuchaj

24:43 PR24_mp3 2021_10_17-20-33-19.mp3 Filip Frąckowiak: o działalności płk. Ryszarda Kuklińskiego (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)

Czytaj również:

Ryszard Kukliński przyszedł na świat 13 czerwca 1930 roku w rodzinie robotniczej. Jego dzieciństwo upłynęło pod znakiem kultu Józefa Piłsudskiego i tradycji katolickiej. Jego ojciec Stanisław był związany z PPS. Za działalność konspiracyjną w czasie okupacji niemieckiej trafił do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie zmarł.

W 1947 roku Ryszard Kukliński został przyjęty do Oficerskiej Szkoły Piechoty. Szybko awansował. Przełożeni oceniali go jako nieprzeciętnie inteligentnego. W 1963 roku rozpoczął pracę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

W przededniu stanu wojennego, wobec groźby dekonspiracji, pułkownik został ewakuowany z Polski razem z żoną i dwoma synami. Ucieczkę z Polski zorganizowali agenci CIA. Kuklińscy zamieszkali w USA pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 sąd wojskowy w Warszawie skazał go zaocznie na karę śmierci.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący:  Piotr Nisztor

Gość: Filip Frąckowiak

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Czytaj także

Jerzy Bukowski, były rzecznik Ryszarda Kuklińskiego: on uratował Polskę i świat

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 17:12
- Ryszard Kukliński był człowiekiem niezwykle inteligentnym. Jego inteligencja była porażająca. Miał też znakomitą pamięć do wydarzeń i nazwisk. Przy tym wszystkim był bardzo skromny - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Bukowski, filozof, rzecznik Ryszarda Kuklińskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstał Układ Warszawski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 05:45
66 lat temu, 14 maja 1965 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie Davida Fordena. To jemu płk Kukliński przekazywał wieści z "imperium zła"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 16:00
20 września 2021 roku na Narodowym Cmentarzu USA w Arlington odbyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe oficera CIA Davida Fordena. Zmarł w 2019 roku w Waszyngtonie. Gdy umierał, przy jego łóżku stało zdjęcie Ryszarda Kuklińskiego.
rozwiń zwiń