X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Był nazywany "cesarzem giełdy". Historia Ryszarda Krauzego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 22:07
Felernym dniem dla (...) Ryszarda Krauzego był 30 sierpnia 2007 roku, kiedy to prokuratura wystawiła nakaz jego aresztowania. Zaczęła się wyprzedaż akcji spółek, którymi zarządzał (...). Ryszard Krauze uciekł wtedy za granicę.
Ryszard Krauze
Ryszard KrauzeFoto: MJ/Forum

Ryszard Krauze jest postacią szczególnie ważną w polskim biznesie, ale także w polskiej polityce. W latach 1994-2013, z majątkiem osiągającym w 2007 roku zawrotne 4,5 mld zł, notowany na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Później zniknął z polityczno-medialnego pola widzenia, jednak ponownie zrobiło się o nim głośno, kiedy w 2020 roku został - wraz z Romanem Giertychem - zatrzymany w związku z wyprowadzeniem pieniędzy z firmy Polnord. O postaci Ryszarda Krauzego i jego historii biznesowej oraz politycznej mówił w audycji "W cieniu afer" Piotr Kubiak.

giertych roman forum 1200 .jpg
Słupy, fikcyjne konta i mieszanie dochodów. GIIF wziął pod lupę transakcje Giertycha

Gość PR24 przypomniał, że Ryszard Krauze, jeszcze jako dość młody, bo zaledwie 28-letni mężczyzna, zatrudniony w Centrali Handlu Zagranicznego Polservice (Warszawa) został wysłany na kontrakt do Niemiec. Kiedy wracał do Polski w 1987 roku, posiadał zaoszczędzone w Niemczech 35 tys. dolarów, które zainwestował w niewielką firmę komputerową Prokom.

Nie miałoby to być może żadnego znaczenia dla historii biznesmena oraz Polski, gdyby nie to, że później Prokom - do tamtej pory mała, nieznana firemka - stał się głównym autorem cyfryzacji najpierw ZUS-u, a później kolejnych urzędów państwowych, ministerstw czy Poczty Polskiej.

Czytaj również:

- Zaczęło się od tego, że spółka Prokom obsługiwała wybory do Sejmu w 1991 roku. To też było bardzo zastanawiające. Firma praktycznie nigdzie nieznana nagle jest w kontrakcie na obsługę wyborów do Sejmu. Później, widzimy, kariera Ryszarda Krauzego z firmą Prokom potoczyła się dalej. Poszły za tym wszystkim kontrakty bardzo poważne, m.in. właśnie na informatyzację ZUS-u. To się strasznie długo toczyło, to były lata 90., były bardzo poważne problemy z tą informatyzacją, ciągle słyszeliśmy, że ciągle nie można tej informatyzacji dokończyć. Ale Ryszard Krauze funkcjonował, wygrywał różne kontrakty, a to działo się dzięki temu, że znał wielu polityków - mówił Piotr Kubiak.

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Sprawa pobicia operatora TVP. Sędzia otrzymuje pogróżki, prokuratura prosi o międzynarodową pomoc prawną

Problemy - również finansowe - Ryszarda Krauzego zaczęły się od informacji, że ma się nim interesować ABW, oraz od informacji, że miał uczestniczyć w przecieku dotyczącym tzw. afery gruntowej. Wówczas biznesmen zaczął wyprzedawać majątek i zniknął z pola widzenia.

- Felernym dniem dla końca imperium Ryszarda Krauzego był 30 sierpnia 2007 roku, kiedy to prokuratura wystawiła nakaz aresztowania Ryszarda Krauzego. Zaczęła się wyprzedaż akcji spółek, którymi Krauze zarządzał - chodziło o Bioton, Polnord. Akcje Petrolinvestu zaczęły spadać. Ryszard Krauze uciekł wtedy za granicę. Cesarz giełdy jakby sam sobie zablokował działalność operacyjną. To były bardzo poważne problemy dla wszystkich spółek Ryszarda Krauzego - mówił dalej Kubiak.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:42 PR24_mp3 2021_08_29-20-33-59_WCA.mp3 Piotr Kubiak o historii Ryszarda Krauzego ("W cieniu afer" / PR24)

* * *

Audycja: "W cieniu afer"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)
Data emisji: 29.08.2021
Godzina emisji: 20.34

PR24/jmo

Czytaj także

Prokuratura o braku aresztu ws. Polnord: podejrzani będą mogli próbować wpływać na bieg śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 16:25
Poznańska prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu, który w poniedziałek oddalił zażalenie na brak aresztu wobec dla Ryszarda Krauze i trzech innych podejrzanych ws. Polnord. "Decyzja sądu oznacza, że będą mogli teraz próbować wpływać na prawidłowy bieg postępowania karnego" - wskazano.
rozwiń zwiń