X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wojna byłaby o 10 lat krótsza, gdyby do gry wkroczyli politycy". Gen. Skrzypczak o Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 21:40
- Politycy uwierzyli, że wojskowi szybko poradzą sobie w Afganistanie, ale tak się nie stało. Politycy zbyt późno dostrzegli, że wojna będzie przewlekła, zabrakło ruchu z ich strony - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej. 
Gen. Waldemar Skrzypczak
Gen. Waldemar SkrzypczakFoto: PR24/MS

Gość PR24 mówił o początkach misji w Afganistanie. Przypomniał operację wojskową przeprowadzoną pomiędzy 7 października 2001 a końcem kwietnia 2002 roku pod kryptonimem Enduring Freedom na podstawie uchwały Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Pamiętam te wydarzenia, pierwszy raz polski kontyngent, który w ówczesnym czasie wysyłaliśmy do Afganistanu na prośbę Amerykanów, skierowaliśmy do bazy Bagram, tam nasz pododdział inżynieryjny miał dokonać rozminowania, później stała się ona główną bazą w Afganistanie - powiedział generał.

"Woja się rozwinęła"

cenckiewicz_pr24 1200.jpg
Jak politycy PO dali się uwikłać w prowokację WSI? Cenckiewicz: aktorami byli ludzie komunistycznych służb

7 października 2001 wojska państw NATO popierane przez pozostających w górach żołnierzy Sojuszu Północnego rozpoczęły bombardowania głównych miast Afganistanu – Kabulu, Kandaharu, Mazar-i Szarif (operacja Crescent Wind). W ciągu kilkunastu dni siły Sojuszu Północnego zajęły ważniejsze miasta Afganistanu i zmusiły talibów do ukrycia się w górach. W grudniu 2001 wojska amerykańskie podjęły szturm na twierdzę Tora Bora, w której prawdopodobnie ukrywał się Osama bin Laden, jednak nie znalazły terrorysty.

- Jako wojskowi, byliśmy przekonani iż będzie to operacja wymierzona przeciwko talibom, którzy schowali się w górach, będzie ona krótka i będzie polegać na zlikwidowaniu środowiska talibów. Żaden z nas nie zdawał sobie sprawy z tego, że ta wojna tak się rozwinie. Politycy powinni rozpocząć próbę rozwiązania konfliktu politycznie, konflikt trwałby 10 lat krócej - mówił gen. Waldemar Skrzypczak.

O tym, że będzie to długotrwały konflikt, jak przekonywał, widać było już w 2002, 2003 r. Amerykanie nie mogli sobie poradzić z talibami, zaczęła się jednocześnie operacja w Iraku. Wszyscy uważali wówczas, że główna uwaga będzie skupiona właśnie na Iraku. Problem, jak zaznaczył generał, polegał na tym, iż wojskowi uwierzyli w szybkie zwycięstwo.


Posłuchaj
25:58 PR24_mp3 2021_08_22-20-32-59.mp3 Gen. W. Skrzypczak o wojnie w Afganistanie ("W cieniu afer")

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: gen. Waldemar Skrzypczak (były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej)

Data emisji: 22.08.2021

Godzina: 20:32

Czytaj także

"Lukę po Amerykanach wypełnią radykałowie, w tym terroryści". Józef Orzeł o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 13:27
- Pytanie jest takie, czy talibowie będą w stanie sami poprowadzić państwo i skąd będą mieć pieniądze. Lukę w większej części wypełnią natomiast radykalni islamiści włącznie z terrorystami - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Orzeł, analityk, szef klubu Ronina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W tym przypadku nie zostały zdefiniowane". Reginia-Zacharski o celach wojny w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 11:09
- Na wojnę w Afganistanie Amerykanie szli pod hasłem wygrania z terroryzmem i to się sprawdziło, ale potem doktryny się zmieniały, jednak żadna z nich nie została później skutecznie zrealizowana - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń