X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W cieniu afer". Burzliwa historia Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 22:00
- Stocznia Gdańska od samego początku była poddawana naciskom politycznym, ale tym złym, tzn. że poszczególne władze z różnych względów chciały ten zakład zamknąć, zlikwidować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Jaworski, były prezes Stoczni Gdańskiej.
Widok na stocznię
Widok na stocznię Foto: shutterstock.com/Makay77

W dniu 8 sierpnia 1996 Sąd Rejonowy w Gdańsku z powodu narastającego zadłużenia i niewypłacalności ogłosił upadłość Stoczni Gdańskiej. 

jakóbik663.jpg
Przekręty w przesyle rosyjskiego gazu. Wojciech Jakóbik: Polska nie odzyskała nawet własnego wkładu

- Pierwszy ten moment, kiedy zakład bardzo mocno podpadł władzy komunistycznej, to były wydarzenia z 16 grudnia 1970 roku. Później mieliśmy do czynienia z czasami, kiedy cały czas, także ością w gardle dla władzy postkomunistycznej było powstanie Solidarności - podkreślił Andrzej Jaworski. 

- To, że Stocznia Gdańska chciała trwać, chciała pokazywać, że prawo jest po jej stronie, to również naraziła się władzy Platformy Obywatelskiej, Donaldowi Tuskowi i ministrowi Gradowi. Z różnych względów właśnie czysto politycznych, a nie ekonomicznych ten zakład bardzo mocno dostawał. Myślę, że można byłoby na tej podstawie kilka sensacyjnych filmów zrobić i mogłoby powstać wiele książek na ten temat - dodał. 


Posłuchaj
23:51 PR24_mp3 2021_04_11-20-35-08.mp3 Andrzej Jaworski o upadku Stoczni Gdańskiej ("W cieniu afer")

- Jeżeli chcemy spojrzeć na czasy najnowsze, to musimy zobaczyć, co się stało w 2006 roku, kiedy Stocznia Gdańska uzyskała samodzielność. Uzyskała ją, ponieważ w czasie różnego rodzaju zagrywek politycznych pracownicy Solidarności tej stoczni, robili wszystko, aby pokazywać, że ona nie może funkcjonować, ponieważ jej się na to nie pozwala. W momencie kiedy doszło do takiej sytuacji, że pracownikom tego zakładu udało się odzyskać samodzielność, to stocznia była już właściwie na prowadzeniu kierunku w stronę normalnego funkcjonowania. Wszystko to szło w bardzo dobrą stronę do momentu, kiedy przychodzi rząd PO, kiedy ten rząd postanawia zrobić kolejną "reformę" przemysłu stoczniowego w Polsce - zaznaczył gość audycji.               

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"W cieniu afer"

Prowadził: Piotr Nisztor

GośćAndrzej Jaworski (były prezes Stoczni Gdańskiej)

Data emisji: 11.04.2021

Godz. emisji: 20.35

kmp

Czytaj także

Ekspert: reżimy, których budżet jest oparty na dochodach z wydobycia ropy, mają teraz problem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 12:18
- Możemy mieć do czynienia z niepokojami społecznymi, w Rosji już teraz widać pewne protesty z powodu braku dobrobytu spowodowanego ograniczeniami z powodu koronawirusa. Spadająca cena ropy będzie te napięcia wzmagać - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, ekspert portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: ceny ropy to kwestia nastrojów giełdowych, a nie faktów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 15:00
- Ujemne ceny, które w poniedziałek zbulwersowały giełdy i opinię publiczną odnosiły się do amerykańskiej lekkiej ropy wydobywanej głównie z łupków i dotyczą wyłącznie rynku USA - mówił w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń