X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przekręty w przesyle rosyjskiego gazu. Wojciech Jakóbik: Polska nie odzyskała nawet własnego wkładu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 21:03
- Gudzowaty trząsł PGNiG i miał decydujące zdanie między Gazpromem a naszą firmą, które spierały się o warunki dostaw gazu przez Polskę. O to ile Polska ma zarabiać na tym przesyle. Niestety historia pokazała, że nigdy nie zarabialiśmy na przesyle gazu rosyjskiego i nigdy nie odzyskaliśmy naszego wkładu w budowę tego gazociągu - powiedział o aferze związanej z rosyjskim gazem Wojciech Jakóbik z biznesalert.pl.
Wojciech Jakóbik
Wojciech Jakóbik Foto: PR24

25 sierpnia 1993 roku zostało podpisane "Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostaw gazu do Rzeczypospolitej Polskiej". Według niego, projektowanie, wykonawstwo, dostawa materiałów i urządzeń miało być realizowane przede wszystkim przez polskie firmy na podstawie umów zawieranych przez Europol Gaz S.A.

willa1200.jpg
"Mario Puzo w polskiej wersji". Jakub Maciejewski o sprawie tzw. willi Kwaśniewskich

Aleksander Gudzowaty

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że źródeł tej wielkiej afery gazowej i roli Aleksandra Gudzowatego należy szukać w PRL. - Polska miała relacje gazowe jeszcze z czasów PRL. Aleksander Gudzowaty pomagał przy budowie rurociągu, który dostarczał gaz sowiecki do Europy Zachodniej. Niejako odpryskiem tych relacji był czas po upadku reżimu komunistycznego w Polsce. Sejm kontraktowy stwierdził, że powinniśmy zwiększyć import gazu. W maju 1992 podpisano traktat o budowie polskiego odcinka gazociągu Jamalskiego - powiedział Jakóbik.

Czytaj także:

Ekspert powiedział także, że polityka gazowa Rosji była z góry zaplanowana, a postać Gudzowatego miała zdecydowanie działać na naszą niekorzyść. - Gazociąg Jamalski w myśl doktryny opracowanej przez dyplomatów sowieckich, polegającej na zastępowaniu czołgów gazociągami, tak się stało w Polsce. W 1993 roku sowieci opuścili bazy wojskowe w Polsce, a rozpoczęły się prace na rzecz gazociągu Jamalskiego - powiedział.

- Gudzowaty trząsł PGNiG i miał decydujące zdanie między Gazpromem a naszą firmą, które spierały się o warunki dostaw gazu przez Polskę. O to ile Polska ma zarabiać na tym przesyle. Niestety historia pokazała, że nigdy nie zarabialiśmy na przesyle gazu rosyjskiego i nigdy nie odzyskaliśmy naszego wkładu w budowę tego gazociągu - przypomniał Wojciech Jakóbik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
26:29 PR24_mp3 2021_03_07-20-33-00.mp3 Wojciech Jakóbik o aferach gazowych ("W cieniu afer")

* * *

Audycja: "W cieniu afer"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Wojciech Jakóbik (biznesalert.pl)
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 20.33

dz

Czytaj także

Kreml kusi Ukrainę: tani gaz za gazociągi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 13:43
Moskwa chce od Kijowa ustawowych gwarancji dzierżawy gazociągów, w zamian gotowa jest obniżyć ceny gazu - informują media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK o Nord Streamie 2: niekorzystny z punktu widzenia rynku i konkurencji, łamie obowiązujące zasady

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 20:35
- Ukarane przez nas firmy wszelkimi środkami i sposobami, niekiedy dążąc do tego, by naginać lub wręcz łamać przepisy prawa, starały się zrealizować inwestycję, która z punktu widzenia rynku i konkurencji jest niezwykle niekorzystna dla Polski - powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o słowach Steinmeiera o NS2: dla części elit Niemiec wschód to Rosja, nie myślą o Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 14:13
- Wypowiedź prezydenta Niemiec o NS2, w którego kontekście wzywa do "nieburzenia mostów", a także przypomina krzywdy wyrządzone przez III Rzeszę Rosjanom to efekt stereotypów, jakie żywi część elit politycznych Niemiec - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN). - Porażające, że mówi to doświadczony polityk - dodał.
rozwiń zwiń