X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Afera Olina. B. dziennikarz śledczy: premier Oleksy nie wziął sobie do serca ostrzeżenia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 21:10
- Gen. Czempiński zeznał, że ostrzegał Józefa Oleksego, że Władimir Ałganow to pracownik rosyjskiego wywiadu, lecz Oleksy nie wziął do serca tego ostrzeżenia. Okazało się, że Ałganow utrzymywał najlepsze kontakty z lewicą postkomunistyczną, również kontakty biznesowe - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Jakimczyk, były dziennikarz śledczy.
Józef Oleksy - zdj. archiwalne
Józef Oleksy - zdj. archiwalneFoto: PAP/Archiwum Leszczyński

Tematem audycji była afera Olina, która doprowadziła do dymisji premiera Józefa Oleksego. O szpiegostwo w grudniu 1995 r. oskarżył go wówczas z mównicy sejmowej Andrzej Milczanowski. - Do tego przesilenia politycznego doprowadziła "Mała Konstytucja", która wtedy obowiązywała. Gdy Lech Wałęsa przegrał II turę wyborów z Aleksandrem Kwaśniewskim, Milczanowski podał się do dymisji, ale wcześniej wypełnił swój "testament" polityczny i poinformował prokuraturę o swoich podejrzeniach co do Oleksego. Powiedział on, że urzędujący premier współpracuje z obcym wywiadem. Nie trzeba było długo czekać, aby ustalić, że chodzi o Rosję - wyjaśnił Jarosław Jakimczyk.

papała arch pap 1200.jpg
Przypadkowe zabójstwo gen. Papały? Pasztelański: stoję na stanowisku, że to był spisek

Kryptonim "Olin"

- UOP prowadził działania wywiadowcze na kierunku wschodnim. W 1992 r. zarząd wywiadu UOP pozyskał źródło informacji z dawnego KGB, które przekazało mu informacje na temat trzech wysoko postawionych osób z WSI. Tutaj też po raz pierwszy pojawił się kryptonim "Olin" - przypomniał. 

Posłuchaj
25:58 PR24_MPLS 2020_11_15-20-34-21.mp3 Jarosław Jakimczyk o kulisach afery Olina (W cieniu afer/PR24)

- Józef Oleksy w latach 80 był obiecującym i rokującym na przyszłość działaczem PZPR. Z odtajnionych dokumentów w 1996 r. wynika, że rosyjski szpieg Grigorij Jakimiszyn był skonfliktowany z Władimirem Ałganowem i być może dlatego zdecydował się na współpracę z polskim wywiadem. Wnioski oparte są jednak na częściowo spójnych przesłankach z tzw. Białej Księgi - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Czytaj także:

- Na pewno atmosfera, jaka wytworzyła się wokół Oleksego, nie sprzyjała kontynuowaniu jego misji, dlatego sam podał się do dymisji. Gen. Gromosław Czempiński zeznał, że ostrzegał Oleksego, że Ałganow to pracownik rosyjskiego wywiadu, lecz Oleksy nie wziął do serca tego ostrzeżenia. Okazało się, że Ałganow utrzymywał najlepsze kontakty z lewicą postkomunistyczną, również kontakty biznesowe - podsumował. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Jarosław Jakimczyk

Data emisji: 08.11.2020 

Godzina emisji: 20.33

pr24/pkr

Czytaj także

"Wiele wątków dotyczących afery Olina nigdy nie będzie wyjaśnione"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 19:33
Połowa lat 90. XX wieku, to okres szczególny w grze wywiadów w Polsce - rozpoczyna się walka wywiadów polskiego i rosyjskiego. Najgłośniejszym jego wyrazem jest sprawa Olina i próba werbowania Władimira Ałganowa do współpracy z Urzędem Ochrony Państwa na Cyprze. O grach wywiadowczych w III RP mówił w audycji Kulisy Spraw Sebastian Rybarczyk, ekspert ds. służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wprowadzano narzędzia, które pozwalały nam być lepszymi od przestępców". Były policjant o kulisach powstania CBŚ

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 21:56
- Byłem pracownikiem operacyjnym. Pamiętam narzędzia, które wtedy tworzono, między innymi instytucję świadka koronnego, kontrolowanego zakupu czy nadzoru przesyłki niejawnej. To były narzędzia, które wtedy wprowadzano, aby być lepszym od przestępców - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Karczyński, były policjant. 
rozwiń zwiń