X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Morderstwa księży w PRL. Ekspert: mamy do czynienia z nieudolnym pionem śledczym IPN

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 21:02
- W sprawie wyjaśnienia okoliczności morderstw księży w PRL mamy systemowy problem z nieudolnym pionem śledczym IPN i jego zachowawczością. Eksperyment, który zadekretowano ponad 20 lat temu, kiedy powstał IPN, został tak skonstruowany, że jego prezes nie ma żadnego wpływu na ten trzon - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Wojciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Rozmowa dotyczyła zabójstwa morderstw księży katolickich w okresie PRL. - Mamy systemowy problem z nieudolnym pionem śledczym IPN i jego zachowawczością. Eksperyment, który zadekretowano ponad 20 lat temu, kiedy powstał IPN, został tak skonstruowany, że jego prezes nie ma żadnego wpływu na ten trzon, ani też na politykę kadrową i stawianie wymogów - zaznaczył Piotr Wojciechowski.

pap_jaroszewicz1200.jpg
Ruszył proces oskarżonych o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów

"Zabrakło woli i odwagi"

- W sprawie śledztwa morderstwa ks. Franciszka Blachnickiego wiemy, że prokurator Koj prowadząca 14 lat sprawę dokonała blamażu. Nie przeprowadzono np. najważniejszej czynności, a więc ekshumacji księdza i nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności. Obowiązkiem państwa polskiego jest dociec prawdy. Nie wierzę jednak w dobry efekt tego śledztwa, dopóki będzie go prowadziła prokuratura katowicka - zaznaczył. 

Posłuchaj
24:47 PR24_MPLS 2020_09_06-20-34-42.mp3 Piotr Wojciechowski o wyjaśnieniu tajemniczych okoliczności morderstw księży w okresie PRL (W cieniu afer/PR24)

Jego zdaniem "możemy dojść do prawdy po 30 latach. Są przykłady, kiedy sprawy z tamtego okresu były wyjaśnione. Są ku temu instrumenty, to tylko kwestia dobrej woli".

Czytaj także:

- IPN nie był w stanie wyegzekwować prawa swoimi instrumentami, aby zlokalizować również ukrywane przez byłych ubeków archiwa. Pozwolono także, by wykupiono prywatne archiwum generała Kiszczaka. Można było zorganizować przeszukania podobnych dokumentów na terenie całego kraju, ale zabrakło woli i odwagi  - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Piotr Wojciechowski

Data emisji: 06.09.2020 

Godzina emisji: 20.33


pkr

Czytaj także

Prok. Andrzej Witkowski: wyśmiewano mnie za ustalenia ws. śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 17:10
- Dowody, które jednoznacznie wskazują na inny przebieg zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki pojawiły się już w 2002 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prokurator Andrzej Witkowski, który w swojej karierze dwukrotnie badał sprawę morderstwa kapelana "Solidarności".  W obu przypadkach, w latach 1990-1991 i 2000-2004, był odsuwany od śledztwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogumił Łoziński: szwadrony śmierci mają na rękach krew ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 11:06
- Działalność szwadronów śmieci polegała na totalnej walce z Kościołem. Grupa ta była do tego stopnia tajna, że nie wiedzieli o niej nawet inni członkowie Służby Bezpieczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacz opozycji antykomunistycznej: weryfikacja SB była czystą fikcją

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 11:55
- To przy Okrągłym Stole zapewniono bezkarność członkom Służby Bezpieczeństwa. (…) Weryfikacja i dekomunizacja nie dotknęły przedstawicieli postelity. Postelity, bo elitę wymordowano nam w Katyniu - powiedział Jacek Smagowicz, działacz opozycji niepodległościowej z okresu PRL.
rozwiń zwiń