X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W cieniu afer. O "kasjerze lewicy"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 23:59
- Peter Vogel skupiał w sobie wszystko to, co mamy na myśli kiedy mówimy o karierach w PRL - u - mówił w Polskim Radiu 24 prezes PAP, Wojciech Surmacz. 
Audio
  • Wojciech Surmacz o "kasjerze lewicy" (Polskie Radio 24/"W cieniu afer")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: CBA

Gość PR24 powiedział, że Peter Vogel to postać bardzo kontrowersyjna, nazywana "bankierem lewicy". Jego historia pokazuje jak w soczewce kariery ludzi czasu PRL. - Kiedy pojawił się w Polsce, uczestniczył w różnych przetargach jako przedstawiciel banku. Obsługiwał swoich klientów znając wszystkie ich tajemnice – mówił dziennikarz.

Morderstwo

Przypomniał, że w 1971 roku został skazany za morderstwo kobiety na tle rabunkowym, na wolność wyszedł, po złagodzeniu kary 25 lat więzienia, w 1979 roku. W stanie wojennym wyjechał z Polski otrzymując od władz PRL paszport.

rosja moskwa kreml 1200.jpg
W cieniu afer. O moskiewskiej pożyczce dla PZPR

- Od 1987 roku był poszukiwany listem gończym. Mimo to w II połowie lat 90. był w Polsce częstym gościem w Sejmie - mówił red Wojciech Surmacz.

Kariera

Dodał, że został aresztowany w 1998 roku. Wcześniej robił karierę za granicą, a w Szwajcarii trafił do Coutts Banku. - Tam nie trafiają osoby przypadkowe, lecz osoby protegowane i z dużymi umiejętnościami – zauważył.

Podkreślił iż w 1999 wszczęta została wobec niego budząca kontrowersje procedura ułaskawieniowa ze strony minister Hanny Suchockiej zakończona ułaskawieniem w trybie nadzwyczajnym przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. 

Łapówki

- W 2006 roku polski prokurator złożył w Szwajcarii wnioski o ujawnienie informacji o kontach, co do których istniały podejrzenia, że były wykorzystywane do transfowania łapówek - przypomniał szef PAP.

Więcej w nagraniu.

*******

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Wojciech Surmacz (dziennikarz, prezes Polskiej Agencji Prasowej)

Data emisji: 15.03.2020

Godzina emisji: 23.37

PR24/PAP/jj

Czytaj także

"Rażąca zmiana stanowiska prokuratorów". CBA o umorzeniu śledztwa ws. "willi Kwaśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 07:26
- Pod koniec lipca 2009 r. prokuratorzy prowadzący postępowanie w sprawie "willi Kwaśniewskich" zażądali pilnie od CBA udostępnienia i włączenia materiałów operacyjnych do akt śledztwa. Po dwóch dniach rażąco zmienili decyzję i całkowicie je odrzucili, wbrew poleceniom Prokuratura Generalnego - powiedział Temistokles Brodowski, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwałt na demokracji". Aleksander Kwaśniewski o śledztwie ws. willi w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 21:39
Decyzja ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego o upublicznieniu danych z postępowania dot. willi w Kazimierzu Dolnym "była gwałtem na prawach obywatelskich i na polskiej demokracji" - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jak dodał, willa nigdy nie była jego własnością.
rozwiń zwiń