X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W cieniu afer. O moskiewskiej pożyczce dla PZPR

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 10:00
- Kwestia moskiewskich pieniędzy do dzisiaj nie została wyjaśniona. Uważam, że to była mikro pożyczka w porównaniu z tym, co Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego transferowała wówczas na Zachód - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Bielakowski, dziennikarz PAP.
Audio
  • Cezary Bielekowski: Kwestia moskiewskich pieniędzy do dzisiaj nie została wyjaśniona. (W cieniu afer / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: E. O./ Shutterstock.com

Moskiewska pożyczka, to potoczna nazwa transakcji przekazania 1,2 mln dolarów amerykańskich przez KPZR na rzecz PZPR w styczniu 1990 roku, a także procedury jej zwrotu. Operację tę koordynowali ze strony PZPR Mieczysław Rakowski oraz Leszek Miller.

"Sprawa tej pożyczki oparła się o samego Michaiła Gorbaczowa"

Według akt śledztwa i informacji odtajnionych w 2006 rok, wysoka suma pieniędzy miała być przeznaczona „na utrzymanie agend PZPR i jej personelu”. Pieniądze zostały przewiezione kanałem dyplomatycznym do Polski przez agentów KGB w gotówce i złożone w gabinecie Mieczysława Rakowskiego. 

- Do końca nie wiadomo, dlaczego tak się stało? Można opierać się na zeznaniach i wyjaśnieniach, które składali główni zainteresowani, a przede wszystkim Mieczysław Rakowskiego. To on był głównym bohaterem, to on jeździł do Moskwy i tam negocjował i zabiegał, żeby ta pożyczka została udzielona. Oparło się to o samego Michaiła Gorbaczowa - relacjonował w PR24 Cezary Bielakowski, który prowadził w tej sprawie dziennikarskie śledztwo.

- Formalny, podawany powód był taki, że pieniądze były potrzebne na prowadzenie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wobec trudności finansowych, po upadku systemu. Była mowa o problemach na odprawy, bo PZPR była wówczas już w procesie likwidacji. Pieniądze były też potrzebne na przedsięwzięcia gospodarcze - dodał.

Gość audycji podkreślał, że "kwestia moskiewskich pieniędzy do dzisiaj nie została wyjaśniona". - Uważam, że to była mikro pożyczka w porównaniu z tym, co Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego transferowała wówczas na Zachód. To była jedynie niewielka część pieniędzy, które wypłynęły wówczas z Rosji i były potem lokowane w prywatnych przedsięwzięciach w Kanadzie, USA, w Europie - powiedział Cezary Bielakowski.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: W cieniu afer

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Cezary Bielakowski (PAP)

Data emisji: 08.03.2020

Godzina emisji: 23.37

PR24/PAP/tb

Czytaj także

Antoni Macierewicz: na czele Koalicji Europejskiej stoją ludzie, którym KGB przywoziło pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 15:47
- Koalicja Europejska w istocie jest antypolska. Jest to formacja postkomunistyczna, a na jej czele stoją ludzie, którym funkcjonariusze KGB przywozili pieniądze ze Związku Radzieckiego i finansowali ich działalność polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były szef MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rażąca zmiana stanowiska prokuratorów". CBA o umorzeniu śledztwa ws. "willi Kwaśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 07:26
- Pod koniec lipca 2009 r. prokuratorzy prowadzący postępowanie w sprawie "willi Kwaśniewskich" zażądali pilnie od CBA udostępnienia i włączenia materiałów operacyjnych do akt śledztwa. Po dwóch dniach rażąco zmienili decyzję i całkowicie je odrzucili, wbrew poleceniom Prokuratura Generalnego - powiedział Temistokles Brodowski, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwałt na demokracji". Aleksander Kwaśniewski o śledztwie ws. willi w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 21:39
Decyzja ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego o upublicznieniu danych z postępowania dot. willi w Kazimierzu Dolnym "była gwałtem na prawach obywatelskich i na polskiej demokracji" - ocenił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jak dodał, willa nigdy nie była jego własnością.
rozwiń zwiń