X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Panowała w czasach trudnych". Małgorzata Żaryn w PR24 o królowej Jadwidze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 09:15
- Jadwiga, poświęcając też swoje osobiste szczęście, zdecydowała się na związek z zupełnie nieznanym człowiekiem - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn z Muzeum Historii Polski.
Fragment obrazu Marcello Bacciarelliego, portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej, 1768-1771, w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie
Fragment obrazu Marcello Bacciarelli'ego, portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej, 1768-1771, w zbiorach Zamku Królewskiego w WarszawieFoto: PAP/ARCH Jakub Grelowski

Gość PR24 mówiła o Jadwidze Andegaweńskiej, która panowała w latach 1384-1399. Jesienią 1384 roku do Krakowa przybyła jako dziesięcioletnia królewna węgierska. Polscy panowie postanowili jej powierzyć tron po zmarłym ojcu Ludwiku. Niedługo po przyjeździe została koronowana. Młoda monarchini musiała się odnaleźć w obcym państwie i zacząć decydować o jego sprawach.

- Nasza królowa jest w powszechnej świadomości postrzegana jako osoba młoda i niewinna, której życie składało się głównie z modlitw i pomagania ubogim. Była to jednak jedna z bardziej zasłużonych władczyń polskich, która panowała w czasach trudnych, gdy wszystko się formowało - powiedziała Małgorzata Żaryn.

pap_20040928_0I5-2.jpg
"Była osobą niezłomną". Prof. Jacek Kowalski o Krystynie Feldman

Sprawa małżeństwa z Wilhelmem Habsburgiem

Kandydaturę Wilhelma Habsburga na męża Jadwigi popierał książę opolski Władysław Opolczyk, który nawet opanował 24 sierpnia 1385 zamek wawelski, przygotowując dopełnienie ceremonii małżeństwa. Panowie krakowscy mieli jednak wobec niej zupełnie inne plany, chcąc związać Polskę z Litwą, ofiarowali polską koronę wielkiemu księciu litewskiemu Jagielle, który miał przyjąć chrzest razem ze swoim państwem (unia w Krewie 14 sierpnia 1385).

- Ten pomysł przez Jadwigę na początku był przyjęty sceptycznie. W momencie kiedy uzyskała ona wiek 12 lat, Wilhelm przybył do Krakowa i doszło do spotkania, tutaj powstały potem dwie wersje, jedna mówi o tym, że na Wawelu spędził on dwa tygodnie zanim został wypędzony, a druga mówi o tym, iż do spotkania nie dopuszczono zamykając Jadwigę na klucz - mówiła Małgorzata Żaryn.

Polska połączona z Litwą

W 1386 roku Jadwiga zgodziła się poślubić księcia litewskiego Jagiełłę. Dzięki temu małżeństwu naród litewski przyjął religię chrześcijańską, a Polska połączona z Litwą stała się jednym z największych krajów Europy, silnym wobec wspólnego wroga czyli Zakonu Krzyżackiego. Królowa Jadwiga korespondowała z wielkim mistrzem krzyżackim i była nieustępliwa wobec jego żądań. Dzięki jej umiejętnościom dyplomatycznym udało się utrzymać pokój z Krzyżakami.

Posłuchaj
19:46 _PR24_AAC 2021_07_10-08-07-35.mp3 M. Żaryn o J. Andegaweńskiej ("Polki")

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Magdalena Merta

Gość: Małgorzata Żaryn (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 10.07.2021

Godzina: 08:07 

Czytaj także

W Okopach powstanie Muzeum ks. Popiełuszki. "To postać o znaczeniu ogólnym"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 17:10
- W perspektywie tylu dziesięcioleci, które upłynęły od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, paradoksalnie wiele rzeczy można pokazać na nowo - powiedział dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie codzienne Żołnierzy Wyklętych. "To klucz do zrozumienia funkcjonowania podziemia"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 16:17
- Już na studiach pisząc o Wyklętych i czytając wspomnienia, zwróciłem uwagę że jest tam dużo tego typu informacji, których nigdzie indziej nie znalazłem. Moim zdaniem ta codzienność jest kluczem do zrozumienia funkcjonowania podziemia po wojnie - powiedział Stanisław Płużański, autor książki o codzienności Żołnierzy Niezłomnych.
rozwiń zwiń