X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Poetka prawdy, odwagi i wolności". Twórczość Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 09:29
- Barbara Sadowska wciąż czeka na właściwe miejsce w historii polskiej literatury, na miejsce w świadomości polskiego czytelnika - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Niemirycz, badaczka twórczości Barbary Sadowskiej i jej syna Grzegorza Przemyka.
Poetka i działaczka opozycyjna Barbara Sadowska (matka Grzegorza Przemyka) stoi w środku z wiązanką kwiatów, obok niej w komży i stule ks. Jerzy Popiełuszko, po prawej ks. Stefan Niedzielak (zamordowany przez nieznanych sprawców w styczniu 1989 r.),  Cmentarz Powązkowski w Warszawie, 19 maja 1983 r.
Poetka i działaczka opozycyjna Barbara Sadowska (matka Grzegorza Przemyka) stoi w środku z wiązanką kwiatów, obok niej w komży i stule ks. Jerzy Popiełuszko, po prawej ks. Stefan Niedzielak (zamordowany przez nieznanych sprawców w styczniu 1989 r.), Cmentarz Powązkowski w Warszawie, 19 maja 1983 r. Foto: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

Barbara Sadowska – matka zamordowanego licealisty – była poetką i działaczką opozycji demokratycznej w PRL. Urodzona w Paryżu w roku 1940, debiutowała w wieku zaledwie siedemnastu lat na łamach warszawskiego tygodnika "Nowa Kultura". Dwa lata później wydała swój pierwszy poetycki tomik wierszy "Zerwane druty".Od lat 70. działała aktywnie w strukturach opozycji demokratycznej PRL. Była inwigilowana, kilkakrotnie aresztowana i pobita przez nieznanych sprawców. W stanie wojennym aktywnie działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Śmierć jedynego syna Sadowskiej – niespełna 19-letniego Grzegorza Przemyka – była dla niej wstrząsem. Odbiła się też szerokim echem w PRL i poza jego granicami.


IPNSz-7-12-1-1-1 ogrzeb Przemyk 1200.jpg
Jak komunistyczna propaganda kłamała w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka

Zdaniem gościa Barbara Sadowska wciąż czeka na właściwe miejsce w historii polskiej literatury,  na miejsce w świadomości polskiego czytelnika. - To trochę jak z Sylvią Plath, która zaczęła zyskiwać sławę po tragicznej śmierci i  stała się ikoną anglojęzycznej poezji. Wydaje się, że jeśli Barbara Sadowska nie jest poetką ciekawszą, to na pewno o wiele głębszą, bardziej świadomą - powiedziała dr Aleksandra Niemirycz.

W jednym z pierwszych wierszy Barbara Sadowska zawarła zarys swojej etyki poetyckiej. "Teraz powiem całą prawdę, ale za dużo jest rzeczy o których nikt nie chce chce słyszeć. Trzeba zaczynać od początku, słowo po słowie. Zdarzenia tylko razem powiązane mają sens, przyczynę".  - Chciała głosić prawdę. Prawa była dla niej jedną z podstawowych kategorii. Była poetką prawdy, nie raz bardzo bolesnej. Niezależnie od tego, czy dotyczyło to jej przeżyć, czy historii. Ona się nie bała, była poetką prawdy, odwagi i wolności. Przede wszystkim była kimś niesamowicie dobrym, otwartym na ludzi. Ta dobroć była też jej wielkością. Oddanie ludziom i chęć służenia ludziom przebija się z jej twórczości - podkreśliła dr Niemirycz.

Posłuchaj
23:46 PR24_mp3 2021_05_22-08-06-06.mp3 Dr Aleksandra Niemirycz o Barbarze Sadowskiej (Polki)

 

Matka Grzegorza Przemyka zmarła 1 października 1986 roku w Otwocku. Pochowano ją obok syna na Cmentarzu Powązkowskim.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna MilkaszewskaMagdalena Merta
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 08.06

PR24

Czytaj także

Grzegorz Przemyk - śmiertelnie pobity maturzysta. Posłuchaj nagrań z procesu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 05:58
16 lipca 1984 roku - po wyreżyserowanym przez władze komunistyczne procesie - ogłoszono wyrok w sprawie zabójstwa 19-letniego maturzysty Grzegorza Przemyka.
rozwiń zwiń