X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kamera ją kochała". Maryna Miklaszewska w PR24 o Poli Negri

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 09:08
Przełomem w karierze Poli Negri było poznanie reżysera Ernsta Lubitscha. Punktem kulminacyjnym i najważniejszym w jej karierze, który utorował jej też późniejszą karierę w Stanach Zjednoczonych, był film "Oczy mumii Ma" - mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Postać najsłynniejszej na świecie polskiej aktorki przybliżały w audycji "Polki" wraz z Magdaleną Mertą.
Pola Negri
Pola NegriFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pola Negri właściwie nazywała się Barbara Apolonia Chałupiec (lub Chalupiec) - takie nazwisko nosił jej ojciec Jerzy, z pochodzenia Słowak, mający w sobie domieszkę krwi cygańskiej. Urodzona 3 stycznia 1897 Barbara Apolonia stała się największą polską gwiazdą światowego kina.

Zofia Kossak Szczucka 1200.jpg
Poprzedni odcinek: Losy Zofii Kossak po wojnie. "Czekały ją stalinowskie represje"

Na deskach teatru

Swoją karierę zaczynała od występów baletowych, z których jednak musiała zrezygnować z powodu choroby. Później trafiła na scenę teatralną.

- Zadebiutowała 1 września 1912 roku na scenie Teatru Małego rolą Anieli w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry. Rola nie okazała się zbytnim sukcesem, aktorka nie miała dobrej dykcji, jej głos był chropawy. Za to entuzjastyczne recenzje przyniósł jej występ w pantomimie "Sumurun" Friedricha Freksy, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego (...). Do "Sumurunu" aktorka wróciła jeszcze później w swojej karierze filmowej - mówiła Magdalena Merta.

Czytaj również:

Punkt zwrotny

Widząc występy Poli Negri na deskach teatru, Studio Filmowe Sfinks zaproponowało jej rolę w filmie niemym "Niewolnica zmysłów" który nakręcono w 1914 roku. - Kamera ją kochała - mówiła Maryna Miklaszewska. W 1917 roku Pola Negri wyjechała do Berlina, gdzie występowała w teatrze u Maxa Reinhardta. Tam, jak wspomniano w audycji, nawiązała kontakt z reżyserem Ernstem Lubitschem, co było przełomem w jej karierze.

Helena Modrzejewska 1200.jpg
Helena Modrzejewska. Losy wielkiej aktorki teatralnej po emigracji z Polski

- Punktem kulminacyjnym i najważniejszym w jej karierze, który utorował jej też późniejszą karierę w Stanach Zjednoczonych, był film "Oczy mumii Ma" - mówiła Maryna Miklaszewska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:05 PR24_mp3 2021_05_01-08-06-26_Polki.mp3 Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o Poli Negri ("Polki" / PR24)

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna MilkaszewskaMagdalena Merta
Data emisji: 01.05.2021
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Czytaj także

Kino drogi z pozytywnym bohaterem. "Nowiny ze świata" - nowa produkcja z Tomem Hanksem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:27
- To klasyczne amerykańskie kino drogi. Najbardziej zwróciło moją uwagę to, że film pokazuje człowieka, który jeździ od miasta do miasta i czyta analfabetom gazetę. To niesamowite. Czyta to, co jest mu wygodne, jest showmanem. To przypomina trochę współczesne media - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"On był drogowskazem". Zygmunt Malanowicz we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:30
Aktor, reżyser i scenarzysta Zygmunt Malanowicz zmarł w niedzielę (4.04). Miał 83 lata. Zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedstawieniach Nowego Teatru. Był ulubionym aktorem Krzysztofa Warlikowskiego.
rozwiń zwiń