X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wybitna polska lekarka". Sylwetka lekarki Bronisławy Dłuskiej, siostry Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 10:19
- Była jedną z pierwszych kobiet, które zajmowały się ginekologią w Polsce. Pamięć o niej skrywa się w cieniu znacznie sławniejszej od niej rodzonej siostry, czyli Marii Skłodowskiej-Curie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, dziennikarka i prowadząca audycję "Polki". 
Bronisława Dłuska
Bronisława Dłuska Foto: FORUM

Bronisława Dłuska urodziła się 28 marca 1865 roku w Warszawie i była starszą siostrą Marii. Jej dzieciństwo nie było beztroskie. Gdy miała 13 lat, jej matka zmarła na gruźlicę.

Czytaj także:
zofia stryjeńska nac 1200.jpg
Postać Zofii Stryjeńskiej. "Musiała przebrać się za chłopca, żeby studiować"

Magdalena Merta zaznaczyła, że przyszła lekarka musiała być "bardzo samodzielna już wcześniej". - Podczas leczenia matki i najstarszej siostry opiekowała się młodszym rodzeństwem - powiedziała prowadząca audycję. Po śmierci matki, na Bronisławie spoczął ciężar prowadzenia domu oraz wspierania rodziny finansowo. 

- Udzielała korepetycji. Była bardzo dobrą uczennicą - poinformowała dziennikarka. Wynikiem jej zainteresowania nauką było wstąpienie na tzw. Latający Uniwersytet, czyli tajną szkołę wyższą.

Zdobyte wykształcenie nie dawało jednak żadnych formalnych uprawnień, a Bronisława marzyła o tym aby studiować medycynę podobnie jak straszy brat - opisywała prowadząca. - Niestety carskie władze nie dopuszczały tego, aby dziewczęta mogły wstępować na ten kierunek studiów - przypomniała Merta. 

Czytaj także:

Studia w Paryżu 

Czytaj także:
maria czaplicka wiki 1200.jpg
"Pokłosiem jej wyprawy na Syberię była niezwykła książka". Miklaszewska o Czaplickiej

Nie mogąc studiować w Polsce, Bronisława zaczęła myśleć o Paryżu. - Medycyna była kierunkiem, o którym myślało wiele cudzoziemek - wyjaśniła prowadząca i dodała, że "niestety wiązało się to z wielkimi wydatkami".

- Bronisława miała trochę pieniędzy, jednak na utrzymanie przez pięć lat studiów to było zdecydowanie za mało - powiedziała dziennikarka. - Wtedy jej siostra Maria zaproponowała, że zatrudni się jako guwernantka i co miesiąc będzie starszej siostrze wysyłać pół swojej pensji - poinformowała Merta. 

Przyszła lekarka skorzystała z propozycji siostry, "dając jednocześnie obietnice, że kiedy ona skończy studia i zacznie zarabiać, to przyjmie ją u siebie". Dzięki temu Maria miałaby również możliwość studiowania w Paryżu. 

Czytaj także:

"Wybitna lekarka"

Czytaj także:
Maria_Wittek 663.jpg
"Pierwsza Polka, która została generałem". Magdalena Merta o Marii Wittek

- Była jedną z pierwszych kobiet, które zajmowały się ginekologią w Polsce - przypomniała prowadząca. Dodała, że wcześniej przez wiele lat, Bronisława prowadziła prywatny gabinet w Paryżu. 

Uczona była również działaczką społeczną. - Po powrocie do Polski była aktywną działaczką Ligii Kobiet Polskich - poinformowała Merta. - W ramach tej działalności organizowała ochronki dla dzieci żołnierzy Legionów - wyjaśniła dziennikarka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
21:33 PR24_mp3 2021_03_06-08-05-50.mp3 Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o Bronisławie Dłuskiej ("Polki")
 
***

Audycja: "Polki"

Prowadzące: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska

Data emisji: 06.03.2021

Godzina: 08.06

jbt/pr24

Czytaj także

"Do dziś nie wiemy jak zginęła". Magdalena Merta o córce gen. Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 09:30
- Wciąż nie wiemy czy katastrofa w Gibraltarze była wypadkiem czy zamachem, a jeszcze większy znak zapytania unosi się na zaginięciem córki gen. Władysława Sikorskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką programu była Maryna Miklaszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Helena Jamontt. Dr Utracka: doprowadziła do powstania Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:51
- Udało jej się zrobić coś niebywałego. W 1942 roku, kiedy to scalanie się z AK różnych organizacji dopiero raczkowało, Helenie udało się doprowadzić do współpracy komórek więziennych różnych organizacji konspiracyjnych. Wykonała ogromny krok do przodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń