"Wybitna polska lekarka". Sylwetka lekarki Bronisławy Dłuskiej, siostry Marii Skłodowskiej-Curie

2021-03-06, 10:19

"Wybitna polska lekarka". Sylwetka lekarki Bronisławy Dłuskiej, siostry Marii Skłodowskiej-Curie

- Była jedną z pierwszych kobiet, które zajmowały się ginekologią w Polsce. Pamięć o niej skrywa się w cieniu znacznie sławniejszej od niej rodzonej siostry, czyli Marii Skłodowskiej-Curie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, dziennikarka i prowadząca audycję "Polki". 

Bronisława Dłuska urodziła się 28 marca 1865 roku w Warszawie i była starszą siostrą Marii. Jej dzieciństwo nie było beztroskie. Gdy miała 13 lat, jej matka zmarła na gruźlicę.

Powiązany Artykuł

zofia stryjeńska nac 1200.jpg
Postać Zofii Stryjeńskiej. "Musiała przebrać się za chłopca, żeby studiować"

Magdalena Merta zaznaczyła, że przyszła lekarka musiała być "bardzo samodzielna już wcześniej". - Podczas leczenia matki i najstarszej siostry opiekowała się młodszym rodzeństwem - powiedziała prowadząca audycję. Po śmierci matki, na Bronisławie spoczął ciężar prowadzenia domu oraz wspierania rodziny finansowo. 

- Udzielała korepetycji. Była bardzo dobrą uczennicą - poinformowała dziennikarka. Wynikiem jej zainteresowania nauką było wstąpienie na tzw. Latający Uniwersytet, czyli tajną szkołę wyższą.

Zdobyte wykształcenie nie dawało jednak żadnych formalnych uprawnień, a Bronisława marzyła o tym aby studiować medycynę podobnie jak straszy brat - opisywała prowadząca. - Niestety carskie władze nie dopuszczały tego, aby dziewczęta mogły wstępować na ten kierunek studiów - przypomniała Merta. 

Czytaj także:

Studia w Paryżu 

Powiązany Artykuł

maria czaplicka wiki 1200.jpg
"Pokłosiem jej wyprawy na Syberię była niezwykła książka". Miklaszewska o Czaplickiej

Nie mogąc studiować w Polsce, Bronisława zaczęła myśleć o Paryżu. - Medycyna była kierunkiem, o którym myślało wiele cudzoziemek - wyjaśniła prowadząca i dodała, że "niestety wiązało się to z wielkimi wydatkami".

- Bronisława miała trochę pieniędzy, jednak na utrzymanie przez pięć lat studiów to było zdecydowanie za mało - powiedziała dziennikarka. - Wtedy jej siostra Maria zaproponowała, że zatrudni się jako guwernantka i co miesiąc będzie starszej siostrze wysyłać pół swojej pensji - poinformowała Merta. 

Przyszła lekarka skorzystała z propozycji siostry, "dając jednocześnie obietnice, że kiedy ona skończy studia i zacznie zarabiać, to przyjmie ją u siebie". Dzięki temu Maria miałaby również możliwość studiowania w Paryżu. 

Czytaj także:

"Wybitna lekarka"

Powiązany Artykuł

Maria_Wittek 663.jpg
"Pierwsza Polka, która została generałem". Magdalena Merta o Marii Wittek

- Była jedną z pierwszych kobiet, które zajmowały się ginekologią w Polsce - przypomniała prowadząca. Dodała, że wcześniej przez wiele lat, Bronisława prowadziła prywatny gabinet w Paryżu. 

Uczona była również działaczką społeczną. - Po powrocie do Polski była aktywną działaczką Ligii Kobiet Polskich - poinformowała Merta. - W ramach tej działalności organizowała ochronki dla dzieci żołnierzy Legionów - wyjaśniła dziennikarka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj

Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o Bronisławie Dłuskiej ("Polki") 21:33
+
Dodaj do playlisty
 
***

Audycja: "Polki"

Prowadzące: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska

Data emisji: 06.03.2021

Godzina: 08.06

jbt/pr24

Polecane

Wróć do strony głównej