X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Helena Jamontt. Dr Utracka: doprowadziła do powstania Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:51
- Udało jej się zrobić coś niebywałego. W 1942 roku, kiedy to scalanie się z AK różnych organizacji dopiero raczkowało, Helenie udało się doprowadzić do współpracy komórek więziennych różnych organizacji konspiracyjnych. Wykonała ogromny krok do przodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Helena Jamontt
Helena JamonttFoto: 1944.pl

Helena Jamontówna urodziła się w 1914 roku w Warszawie. W działalność społeczną zaangażowała się już w szkole średniej. Podczas okupacji zdecydowała się wstąpić do Konfederacji Narodu, a później działała w Armii Krajowej. 

Czytaj także:
Maria_Wittek 663.jpg
"Pierwsza Polka, która została generałem". Magdalena Merta o Marii Wittek

- To była niezwykła dziewczyna. Osoba, której wszędzie było pełno, która musiała działać na rzecz innych - mówiła dr Katarzyna Utracka. Jak tłumaczyła ekspertka, Jamontt była bardzo zaangażowana, a jej "cechą charakterystyczną było to, że gdy coś zaczynała, doprowadzała to do końca".

Czytaj także:

Porozumienie międzyorganizacyjne 

Warszawianka była przez pewien czas kierowniczką komórki więziennej w Konfederacji Narodu, która zajmowała się między innymi organizacją pomocy dla przetrzymywanych na Szucha i na Pawiaku. Później udało się jej doprowadzić do powstania Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom przy Delegaturze Rządu. 

Czytaj także:
galicka_gliński_1200.jpg
"Demokratka w najlepszym stylu". Piotr Gliński wspomina Izabellę Galicką

- Udało jej się zrobić coś niebywałego. W 1942 roku scalanie się z Armią Krajową różnych organizacji dopiero raczkowało - przypomniała dr Utracka. - Helenie udało się  doprowadzić do tego, że w poszczególnych różnych organizacjach konspiracyjnych nastąpiło porozumienie, współpraca. Wykonała ogromny krok do przodu - oceniła historyk. 

Porozumienie zajmowało się między innymi wysyłaniem paczek do więzień i obozów, a także pomaganiem osadzonym oraz ich rodzinom. Działacze pozyskiwali również informacje o śledztwach i przesyłali grypy. - To było bardzo ważne, ponieważ nie tylko pomagało uwięzionym, ale i tym którzy byli na wolności, a mogło im grozić niebezpieczeństwo - wyjaśniła ekspertka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2021_02_20-08-05-50.mp3 Dr Katarzyna Utracka o Helenie Jamontt ("Polki")
 
***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska

Gość: dr Katarzyna Utracka, Muzeum Powstania Warszawskiego

Data emisji: 20.02.2021

Godzina: 08.06

jbt/pr24

Czytaj także

"Do dziś nie wiemy jak zginęła". Magdalena Merta o córce gen. Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 09:30
- Wciąż nie wiemy czy katastrofa w Gibraltarze była wypadkiem czy zamachem, a jeszcze większy znak zapytania unosi się na zaginięciem córki gen. Władysława Sikorskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką programu była Maryna Miklaszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lidia Lwow-Eberle. Dr Łabuszewski: jej szlak bojowy jest szlakiem "Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 08:51
- Lidia Lwow mogła zostać w szeregach partyzantki sowieckiej będąc Rosjanką i związać z nią swój los. Wybrała jednak oddział Łupaszki, który był nieustannie tropiony prze sowietów - powiedział o losach partnerki życiowej Zygmunta Szendzielarza, dr Tomasz Łabuszewski.
rozwiń zwiń