X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Leszek Długosz o współzałożycielce "Piwnicy pod Baranami": Janina Garycka była fenomenem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 09:00
- Oprócz zdolności erudycji, posiadała zdolności malarskie, była to jej druga miłość. Była świetną portrecistką, scenografem i twórczynią kostiumów - mówił o Janinie Garyckiej w Polskim Radiu 24 jej przyjaciel Leszek Długosz, aktor, poeta i wokalista.
Audio
  • L. Długosz o "Piwnicy pod Baranami" i J. Garyckiej ("Polki")
Spektakl jubileuszowy Piwnicy Pod Baranami, na zdjęciu: Piotr Skrzynecki, Krystyna Zachwatowicz, Ewa Demarczyk, Leszek Długosz, Tadeusz Kwinta
Spektakl jubileuszowy Piwnicy Pod Baranami, na zdjęciu: Piotr Skrzynecki, Krystyna Zachwatowicz, Ewa Demarczyk, Leszek Długosz, Tadeusz Kwinta Foto: PAP/ARCH Henryk Makarewicz

Janina Garycka urodziła się 26 listopada 1920 r. w Krakowie, zm. 5 grudnia 1997 r. Była filologiem polskim, malarką, scenografką, współzałożycielką i kierowniczką literacką kabaretu "Piwnica pod Baranami".

Polonistykę studiowała od 1938 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród kolegów na roku byli m.in.: Karol Wojtyła, Tadeusz Hołuj, Jerzy Bober, Juliusz Kydryński, Tadeusz Kwiatkowski. Mieszkała przy placu "Na Groblach" pod numerem 12, w jej mieszkaniu przez wiele lat mieszkał Piotr Skrzynecki.


zygmunt konieczny eastnews 1200.jpg
Zygmunt Konieczny. Wesoły kompozytor z Piwnicy

"Pewien fenomen"

- Janina Garycka była wszechstronnie utalentowaną osobą, pewnym fenomenem, bardzo muzykalną osobą. Oprócz zdolności erudycji, posiadała zdolności malarskie, była to jej druga miłość. Była świetną portrecistką, scenografem i twórczynią kostiumów - powiedział gość PR24.

Posłuchaj
21:01 _PR24_AAC 2021_01_23-08-06-17.mp3 L. Długosz o "Piwnicy pod Baranami" i J. Garyckiej ("Polki")

Leszek Długosz przypomniał, że pełniła ona oficjalną funkcję kierownika literackiego "Piwnicy pod Baranami". - Czytała też bajki, także dla dorosłych, a dodatkową atrakcją były przerywniki w postaci gry na grzebieniu. To była jej autorska propozycja - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska

Gość: Leszek Długosz (aktor, literat, kompozytor, pianista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów)

Data emisji: 23.01.2021

Godzina: 08.06 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister kultury: kończymy pracę nad specjalną ustawą o artyście zawodowym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 15:12
- Kończymy pracę nad specjalną ustawą o artyście zawodowym, która zapewni 60 tys. ludzi, bo tyle osób w Polsce utrzymuje się głównie z działalności artystycznej, zabezpieczenia zdrowotne i emerytalne. Bardzo wielu z nich nigdy tego nie miało - zapowiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy świadkami innej konsumpcji sztuki". Robert Kaczmarek o efektach zachowań społecznych po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 20:50
- Według badań, tylko 20 proc. widzów deklaruje powrót do kin - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Tomczyk, dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy oraz Miłosz Lodowski, artysta multimedialny.
rozwiń zwiń