X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Polki": prof. Anna Świderkówna, badaczka i popularyzatorka wiedzy o antyku oraz Biblii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 08:33
Wybitny znawca historii starożytności, kultury antyku, papirolog, biblistka. Bohaterką kolejnej odsłony audycji "Polki" była prof. Anna Świderkówna, o której życiu i twórczości mówił  prof. Jan Grosfeld, politolog oraz ekonomista, autor książek poświęconych dialogowi między Żydami a chrześcijanami.
Prof. Anna Świderkówna
Prof. Anna ŚwiderkównaFoto: PAP/Paweł Supernak

Prof. Anna Świderkówna urodziła się w Warszawie w 1925 roku. Wiosną 1944 roku wstąpiła do Armii Krajowej. Brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Była też więźniem niemieckiego obozu jenieckiego.

Ada Sari 1200.jpg
"Okrzyknięto ją skończoną i doskonałą śpiewaczką". Magdalena Merta o Jadwidze Szayer

Po wojnie podjęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologii klasycznej. W 1951 roku obroniła doktorat z papirologii. Przebywała na stypendium w Instytucie Papirologii paryskiej Sorbony.

Posłuchaj
22:18 polki2.01.mp3 Prof. Jan Grosfeld o życiu prof. Anny Świderkówny ("Polki")

W 1986 roku została profesorem zwyczajnym. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na międzynarodowych konferencjach i sympozjach poświęconych historii literatury i kultury antycznej. Wiele książek i publikacji poświęciła tematowi Biblii oraz jej roli w historii kultury.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Janem Grosfeldem.

***

Tytuł audycji: "Polki"
Prowadzące: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Gość: prof. Jan Grosfeld, politolog i ekonomista
Data emisji: 02.01.2021
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Magdalena Merta o prof. Izydorze Dąmbskiej: była głęboką patriotką

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 08:46
Wybitna filozof, logik, semiotyk i epistemolog. Pomimo swoich osiągnięć naukowych prof. Izydora Dąmbska znana jest nielicznym, także młodym Polakom, choć jej nazwisko pada w dedykacji do wiersza "Potęga smaku" Zbigniewa Herberta, który znajduje się w spisie lektur licealnych. O życiu i działalności naukowej Dąmbskiej mówiliśmy w audycji "Polki".
rozwiń zwiń