X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Boże Narodzenie w twórczości Marii Konopnickiej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 09:57
Maria Konopnicka, znana szczególnie ze swej twórczości dla dzieci, była pisarką wszechstronną. W Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta przyjrzały się jej twórczości z punktu widzenia trwających świąt Bożego Narodzenia.
Audio
  • Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta o poezji Marii Konopnickiej w kontekście Bożego Narodzenia ("Polki" / PR24)
Maria Konopnicka
Maria KonopnickaFoto: Polona.pl

Maria Konopnicka, była jedną z największych polskich poetek i pisarek, znaną głównie ze swoich patriotycznych wierszy, zaangażowanych społecznie nowel oraz bajkowej twórczości dla dzieci. Autorki audycji "Polki", Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta postanowiły przyjrzeć się jej twórczości w kontekście świąt Bożego Narodzenia.

- W ten świąteczny czas chciałybyśmy przypomnieć, jak Maria Konopnicka pisała o jasełkach - oglądanym przez nią bożonarodzeniowym przedstawieniu, które w dobie średniowiecza wymyślił podobno sam święty Franciszek z Asyżu - mówiła Magdalena Merta.

Ada Sari 1200.jpg
Poprzedni odcinek: "Okrzyknięto ją skończoną i doskonałą śpiewaczką". Magdalena Merta o Jadwidze Szayer

"Jasełka" Konopnickiej a współczesna szopka

Maryna Miklaszewska zacytowała fragment tekstu Konopnickiej zatytułowany "Jasełka", pochodzący ze zbioru "Ludzie i rzeczy", w którym opisuje ona Żłobek Polidora oglądany w Neapolu. Słowa poetki odniosła zaś do współczesnej szopki w Watykanie.

- Bardzo przykro mi było czytać w prasie refleksje i przekazy na temat tegorocznej szopki przed bazyliką [św. Piotra]. (...) Jakieś stoją dziwne i straszne, i brzydkie, przede wszystkim paskudnie brzydkie podobno figury, które trudno nawet zgadnąć, co przedstawiają - mówiła Maryna Miklaszewska.

- Dzisiaj pewnie Maria Konopnicka napisałaby zupełnie inne słowa, widząc takie profanowanie motywów religijnych, tego najpiękniejszego, jednego z najpiękniejszych i radosnych, jakim są narodziny Jezusa Chrystusa. Pewnie wywołałoby to w niej niejakie rozczarowanie i oburzenie - dodała Magdalena Merta.

Posłuchaj
20:31 _PR24_AAC 2020_12_26-08-06-45_Polki.mp3 Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta o poezji Marii Konopnickiej w kontekście Bożego Narodzenia ("Polki" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzi: Magdalena MertaMaryna Miklaszewska
Data emisji: 26.12.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Miała w sobie miłość do świata i ludzi". Dr Małgorzata Żaryn o św. Urszuli Ledóchowskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 08:55
- Była osobą niesamowicie prężną. Nawet jak się spojrzy na jej zdjęcie, to widać w jej oczach energię, żywość, miłość do świata i ludzi. Szybko została dostrzeżona przez władze kościelne - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Żaryn. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Merta o prof. Izydorze Dąmbskiej: była głęboką patriotką

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 08:46
Wybitna filozof, logik, semiotyk i epistemolog. Pomimo swoich osiągnięć naukowych prof. Izydora Dąmbska znana jest nielicznym, także młodym Polakom, choć jej nazwisko pada w dedykacji do wiersza "Potęga smaku" Zbigniewa Herberta, który znajduje się w spisie lektur licealnych. O życiu i działalności naukowej Dąmbskiej mówiliśmy w audycji "Polki".
rozwiń zwiń