X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pierwsza Polka, która została generałem". Magdalena Merta o Marii Wittek

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 10:00
- Była pierwszą generał w historii Wojska Polskiego. Kobietą odważną i waleczną - tak o Marii Wittek mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką audycji była Maryna Miklaszewska.
Audio
Maria Wittek
Maria WittekFoto: NAC

Maria Wittek urodziła się 16 sierpnia 1899 r. we wsi Trębki pod Gostyninem w Królestwie Polskim. Była jednym z czworga dzieci Stanisława i Marii z domu Fewrel. Ojciec przyszłej generał był młynarzem i działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Jej dzieciństwo przypadło na czas rosnącej społecznej aktywności kobiet, również w sferze militarnej.

"Studiowała matematykę"

- Młodziutka Maria wstąpiła do III Polskiej Drużyny Harcerskiej w Kijowie, potem do Polskiej Organizacji Wojskowej. Równocześnie studiowała na wydziale matematycznym Uniwersytetu Kijowskiego. Tu też była prekursorką - przypomniała Magdalena Merta.


jedynka niepodległość.jpg
Ludzie niepodległości: Maria Wittek

Przed wybuchem II wojny światowej, do Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet, należało około 35 tysięcy kobiet. W czasie kampanii polskiej 1939 roku, Maria Wittek była Komendantką Główną Kobiecych Batalionów Pomocniczej Służby Wojskowej. Po otrzymaniu pełnomocnictw do tworzenia pomocniczych oddziałów kobiecych powróciła do Lwowa. Tam, 15 września 1939 r. otrzymała awans do stopnia pułkownika. W tym czasie we Lwowie sformowano kobiecy batalion pomocniczej służby kobiet, który walczył w obronie miasta.

"Najlepsze agentki wywiadu"

Po zajęciu Lwowa przez wojska sowieckie, 11 października 1939 r. Maria Wittek przybyła do Warszawy. Już następnego dnia spotkała się z tworzącym Służbę Zwycięstwu Polski gen. Michałem Tokarzewskim-Karaszewiczem, który zlecił jej zorganizowanie i kierownictwo w ramach Sztabu Dowództwa Głównego pomocniczej służby wojskowej kobiet.

- Trzeba też powiedzieć, że najlepsza siatka agenturalna, w której działały kobiety, była na Wchodzie i to tam był najlepszy kobiecy wywiad. Tamtejsze agentki często swoją działalność przepłacały życiem - przypomniała Maryna Miklaszewska.


Posłuchaj
22:35 PR24_MPLS 2020_11_28-08-05-37.mp3 M. Merta i M. Miklaszewska o M. Wittek ("Polki")

 

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska

Data emisji: 28.11.2020

Godzina: 08.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Gwiazda: w Polsce toczy się wojna pomiędzy pokoleniem NKWD i SB a pokoleniem AK

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:18
- Dobrze, że są tacy, którzy krytykują Żołnierzy Wyklętych. Społeczeństwo musi wiedzieć, że wśród nas żyją ludzie o takich poglądach i są spadkobiercami okupanta. W tej chwili toczy się wojna między trzecim pokoleniem NKWD i SB a trzecim pokoleniem AK - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, opozycjonista z czasów PRL.
rozwiń zwiń