X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kobiety w polityce II RP. "Były dobrze wykształcone, realizowały misję"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 09:44
Do Sejmu Ustawodawczego weszło osiem kobiet. (...) Bez wątpienia były to kobiety z misją. Były też - podkreślmy - bardzo dobrze wykształcone, ponieważ wszystkie miały wykształcenie średnie, a niektóre z nich - także wykształcenie wyższe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Marta Sikorska-Kowalska z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiając historię polityczną kobiet w II RP.
Audio
  • Prof. Marta Sikorska-Kowalska o działalności politycznej kobiet w II RP ("Polki" / PR24)
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski otwiera pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. Wśród posłów tej izby było także osiem kobiet
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski otwiera pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. Wśród posłów tej izby było także osiem kobietFoto: PAP/Alamy

11 listopada 1918 Polska odzyskała niepodległość. Jest to naturalnie data umowna, proces odzyskiwania niepodległości trwał jeszcze wiele miesięcy wcześniej, a także miesiące i lata później. Jednak od tego dnia można mówić o rodzącej się polskiej państwowości, w niej zaś niebagatelną rolę spełniały właśnie kobiety. W kolejnym odcinku audycji "Polki" o roli kobiet w polityce młodego nowo odrodzonego państwa polskiego, w 20-leciu międzywojennym, mówiła prof. Marta Sikorska-Kowalska.

Izabella Galicka pap 1200.jpg
"Wielka postać i osobowość". Wspomnienie o Izabelli Galickiej

Polska niepodległość odzyskała 11 listopada, a już 28 listopada był podpisany dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej. Dekret ten zaś mówił, że w Polsce prawa wyborcze mają wszyscy, to zaś oznaczało, że w Polsce dość wcześnie - w porównaniu z całym światem - wprowadzono prawa wyborcze kobiet.

Prawa wyborcze kobiet w II RP

Prof. Marta Sikorska-Kowalska zauważyła, że o prawa wyborcze kobiety - nie tylko w innych krajach, ale też na terenie pozostającej pod zaborami Polski - walczyły od wielu lat. Zwróciła uwagę na Międzyzaborowe Zjazdy Kobiet, organizowane przez różne środowiska kobiece na przełomie wieków XIX i XX, a także na działalność Marii Dulębianki, która w 1908 roku wystartowała w wyborach do galicyjskiego Sejmu Krajowego we Lwowie.

W 1919 roku obrady rozpoczął pierwszy w niepodległej Polsce Sejm - Sejm Ustawodawczy.

- A do Sejmu Ustawodawczego weszło osiem kobiet. (...) Pamiętajmy o tym, że stanowiły one niespełna 2 proc. wszystkich zasiadających w parlamencie - mówiła prof. Marta Sikorska-Kowalska.

- Bez wątpienia były to kobiety z misją (...). Były też - podkreślmy - bardzo dobrze wykształcone, ponieważ wszystkie miały wykształcenie średnie, a niektóre z nich - także wykształcenie wyższe. Jak się przyjrzymy wykształceniu parlamentarzystów, to co czwarty nie posiadał żadnego. (...) Podejmowały kwestie związane z oświatą, edukacją dzieci i młodzieży, podjęły także walkę z alkoholizmem i - co warto podkreślić - walczyły o równe prawa cywilne dla kobiet - dodała prof. Marta Sikorska-Kowalska.

Czytaj również:

Posłuchaj
23:13 PR24_MPLS 2020_11_14-08-06-22_Polki.mp3 Prof. Marta Sikorska-Kowalska o działalności politycznej kobiet w II RP ("Polki" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska
Gość: prof. Marta Sikorska-Kowalska (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sierocińska-Dec: w grze "Tak zmienił się świat" pokazujemy, jak radio wpłynęło na życie ludzi

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 12:17
- Chcemy pokazać za pośrednictwem rodziny Marcińskich to, jak zmieniło się ich życie, jak zmienił się ich sposób postrzegania świata w momencie, kiedy w ich domu pojawił się radioodbiornik. Radio jest motywem przewodnim naszej gry - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec o grze edukacyjnej "Tak zmienił się świat" organizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach 15. edycji akcji "Przystanek Niepodległość". Partnerem akcji jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grzegorz Kucharczyk: 11 listopada to niepodległość pełną piersią, bez żadnych "ale"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 14:34
- 11 listopada, to niepodległość pełną piersią, niepodległość bez żadnych "ale", bez żadnych uwarunkowań, tajnych czy jawnych. Natomiast 4 czerwca to jednak symbol tzw. wyborów kontraktowych. Wybór-kontrakt to sprzeczności same w sobie. A 11 listopada, to jest właśnie jednoznaczne wskazanie woli niepodległości i jej budowania - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk porównując datę Święta Niepodległości do daty 4 czerwca 1989 roku - wyborów kontraktowych.
rozwiń zwiń