X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Magdalena Merta o prof. Izydorze Dąmbskiej: była głęboką patriotką

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 08:46
Wybitna filozof, logik, semiotyk i epistemolog. Pomimo swoich osiągnięć naukowych prof. Izydora Dąmbska znana jest nielicznym, także młodym Polakom, choć jej nazwisko pada w dedykacji do wiersza "Potęga smaku" Zbigniewa Herberta, który znajduje się w spisie lektur licealnych. O życiu i działalności naukowej Dąmbskiej mówiliśmy w audycji "Polki".
Audio
  • Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o życiu i działalności naukowej prof. Izydory Dąmbskiej ("Polki")
Magdalena Merta
Magdalena MertaFoto: PR24/DB

Prof. Izydora Dąmbska przez dużą część życia była związana ze Lwowem, tam się urodziła, studiowała i pracowała. Maryna Miklaszewska zwróciła uwagę, że Dąmbska była uczennicą Kazimierza Twardowskiego, który w latach 30. XX wieku uchodził za najwybitniejszego polskiego filozofa.

urszula ledóchowska12.jpg
"Miała w sobie miłość do świata i ludzi". Dr Małgorzata Żaryn o św. Urszuli Ledóchowskiej

Bohaterka audycji objawiła się jako jedna z najlepszych tłumaczek klasyków filozofii na język polski. Ponadto działała w środowisku filozoficznym, wyjeżdżała na zagraniczne kongresy. Pracowała również jako psycholog.

Posłuchaj
23:23 PR24_MPLS 2020_10_10-08-05-45.mp3 Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o życiu i działalności naukowej prof. Izydory Dąmbskiej ("Polki")

Odwaga podczas II wojny światowej

Magdalena Merta podkreśliła, że prof. Izydora Dąmbska zapisała piękną kartę w czasie II wojny światowej.

Elżbieta_Łokietkówna_z_dziećmi.jpg
Elżbieta Łokietkówna – królowa oraz ikona stylu swoich czasów

– Byłą głęboką patriotką, zgłosiła się na ochotnika i w szpitalu pracowała jako sanitariuszka. Była też członkiem Związku Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej. Zbierała informacje wywiadowcze o ruchach wojsk niemieckich. Od lipca 1940 roku zaś organizowała tajne nauczanie. Przysłużyła się do powstania 20 tajnych kompletów we Lwowie. Wspólnie z siostrą ukrywała również żydowskiego chłopca – wskazała.

Jak wyglądały powojenne losy Izydory Dąmbskiej i dlaczego nie był to łatwy dla niej okres? Jakimi nagrodami została uhonorowana za swoją działalność? O tym w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 08.05

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohaterskie kobiety strajku w Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 08:45
Odwaga i niezłomność polskich robotników przyczyniły się do wybuchu w sierpniu 1980 roku strajku w Stoczni Gdańskiej. Wśród pracowników zakładu, którzy przeciwstawili się władzy komunistycznej, było również wiele kobiet. To właśnie o nich mówiliśmy w audycji "Polki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezwykle harde i zdeterminowane". Dr Paweł Parys o kobietach w Powstaniach Śląskich

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:37
- Kobiety Powstania Śląskiego dały się poznać jako niezwykle harde, zdeterminowane i otwarte na wykonywanie zadań. Matylda Ogórkówna brała nawet udział w Powstaniu z bronią w ręku, co jest chyba jedynym w 100 proc. udokumentowanym przypadkiem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego w Katowicach.
rozwiń zwiń