X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Miała w sobie miłość do świata i ludzi". Dr Małgorzata Żaryn o św. Urszuli Ledóchowskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 08:55
- Była osobą niesamowicie prężną. Nawet jak się spojrzy na jej zdjęcie, to widać w jej oczach energię, żywość, miłość do świata i ludzi. Szybko została dostrzeżona przez władze kościelne - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Żaryn. 
Św. Urszula Ledóchowska
Św. Urszula Ledóchowska Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Święta Urszula Ledóchowska urodziła się w 1865 roku. Była założycielką zakonu urszulanek szarych oraz działaczką niepodległościową. Przyszła na świat w rodzinie arystokratycznej jako Julia Ledóchowska. Ród Ledóchowskich cechował się wyjątkową religijnością i zaangażowaniem w działania patriotyczne.

- Chciałabym zwrócić państwa uwagę na dwa zasadnicze nurty charakteru św. Urszuli: patriotyczny i głęboko religijny, który wywodzi się z tej rodziny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn. 

sw Urszula Ledochowska 663x364.jpg
Wielkie rody Polski - Ledóchowscy

Jak podkreśliła, św. Urszula "bardzo szybko została wybrana przełożoną zakonu w Krakowie". - Bardzo szybko zaczęła w klasztorze działać twórczo. Bardzo przeszkadzały jej różne niedociągnięcia konstytucji zakonu, dlatego zaczęła działalność reformatorską - zaznaczyła rozmówczyni PR24.


Posłuchaj
19:31 PR24_MPLS 2020_10_03-08-06-19.mp3 Dr Małgorzata Żaryn o św. Urszuli Ledóchowskiej (Polki)

 

Dodała, że siostra "była osobą niesamowicie prężną". - Nawet jak się spojrzy na jej zdjęcie, to widać w jej oczach energię, żywość, miłość do świata i ludzi. Szybko została dostrzeżona przez władze kościelne. Zaproponowano jej, żeby pojechała do Rosji, w której po rewolucji 1905 roku zapanowała odwilż - powiedziała Małgorzata Żaryn. 

- Pojechała do Rosji, ale trzeba zwrócić uwagę, że to był kraj, w którym katolicy byli bardzo niedobrze widziani. Chwila wspomnianej odwilży wcale nie wskazywała na to, że można tam pracować normalnie, jak w zakonie. Istnienie zakonów katolickich w Rosji było właściwie zabronione - podkreśliła.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"

Prowadzące: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Gość: dr Małgorzata Żaryn

Data emisji: 03.10.2020

Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24

Czytaj także

Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:29
Polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ Solidarność, dama orderu Orła Białego. Anna Walentynowicz to jedna z bohaterek Sierpnia ’80 i polskiej drogi do wolności. To właśnie jej życiu poświęcona była audycja "Polki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezwykle harde i zdeterminowane". Dr Paweł Parys o kobietach w Powstaniach Śląskich

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:37
- Kobiety Powstania Śląskiego dały się poznać jako niezwykle harde, zdeterminowane i otwarte na wykonywanie zadań. Matylda Ogórkówna brała nawet udział w Powstaniu z bronią w ręku, co jest chyba jedynym w 100 proc. udokumentowanym przypadkiem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego w Katowicach.
rozwiń zwiń