X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niezwykle harde i zdeterminowane". Dr Paweł Parys o kobietach w Powstaniach Śląskich

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:37
- Kobiety Powstania Śląskiego dały się poznać jako niezwykle harde, zdeterminowane i otwarte na wykonywanie zadań. Matylda Ogórkówna brała nawet udział w Powstaniu z bronią w ręku, co jest chyba jedynym w 100 proc. udokumentowanym przypadkiem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach
Pomnik Powstańców Śląskich w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Tematem audycji była rola kobiet w Powstaniach Śląskich i późniejszym życiu politycznym Śląska. Wyraźnie w tej historii zapisała się Maria Rajda Kujawska. - Urodziła się na Górnym Śląsku, ale dopiero przez małżeństwo bardziej związała się z polskością. Była jedyną kobietą-lekarką w Powstaniu Śląskim. Maria Rajda-Kujawska była lekarką z dyplomem. Była także znaną działaczką społeczną i polityczną - opowiadał dr Paweł Parys.

katowice muzeum śląskie 1200.jpg
"Muzeum Śląskie pokazuje różne wątki". Dr Parys o roli kobiet w powstaniach śląskich

- Kobiety dały się poznać jako niezwykle harde, zdeterminowane i otwarte na wykonywanie zadań. Matylda Ogórkówna brała nawet udział w Powstaniu z bronią w ręku, co jest chyba jedynym w 100 proc. udokumentowanym przypadkiem. Figurowała także jako ranna - zauważył.

Czytaj także:

- W formacjach etatowych i tyłowych największą rolę odegrały jako sanitariuszki. Były tutaj najliczniejszą grupą, bo ok. 1000 sanitariuszek przewinęło się przez szeregi powstańcze. Działała także kobieca sztafeta kurierska, która odegrała znaczącą rolę. W materiałach powojennych znajdujemy także sylwetki kobiet, które trafiły do obozów koncentracyjnych za swoją działalność w czasie Powstań Śląskich - mówił gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
21:13 PR24_MPLS 2020_09_19-08-06-07.mp3 Dr Paweł Parys o roli kobiet w Powstaniach Śląskich (Polki/PR24)

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Polki"

Prowadzące: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska

Gość: dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie w Katowicach)

Data emisji: 19.09.2020

Godzina: 08.06 

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między nami kobietami". Niezwykła historia Elżbiety Rakuszanki, "matki królów"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 23:59
- O Elżbiecie Rakuszance wiemy bardzo niewiele. W momencie, kiedy zaczęłam interesować się Tudorami, doszłam do wniosku, że więcej wiem o Tudorach niż o polskich dynastiach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Pająk-Puda, autorka książki "Matka Jagiellonów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterskie kobiety strajku w Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 08:45
Odwaga i niezłomność polskich robotników przyczyniły się do wybuchu w sierpniu 1980 roku strajku w Stoczni Gdańskiej. Wśród pracowników zakładu, którzy przeciwstawili się władzy komunistycznej, było również wiele kobiet. To właśnie o nich mówiliśmy w audycji "Polki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jej życie było naznaczone nieszczęściem". Magdalena Merta o Stanisławie Przybyszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 10:00
- Stanisława Przybyszewska była zafascynowana rewolucją francuską, w końcówce życia zgubiła ją morfina - przypomniała w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką audycji była Maryna Miklaszewska.
rozwiń zwiń