X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jej życie było naznaczone nieszczęściem". Magdalena Merta o Stanisławie Przybyszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 10:00
- Stanisława Przybyszewska była zafascynowana rewolucją francuską, w końcówce życia zgubiła ją morfina - przypomniała w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką audycji była Maryna Miklaszewska.
Magdalena Merta
Magdalena MertaFoto: PR24/DB

Autorki audycji przypomniały, że Stanisława Przybyszewska urodziła się 1 października 1901 roku w Myślenicach, zmarła 15 sierpnia 1935 roku w Gdańsku. Była dzieckiem nieślubnym, co uniemożliwiało jej matce normalne funkcjonowanie na lwowskim rynku sztuki.

"Nazwisko ojca pomogli uzyskać krewni"

- W 1909 roku osiadły z matką na stałe w Paryżu. Dzięki nauce na francuskiej pensji Stanisława znała biegle francuski, niemiecki i angielski. Po śmierci matki w 1912 roku znalazła się pod opieką ciotki Heleny Barlińskiej. W 1914 roku krewni pomogli jej uzyskać nazwisko ojca - podkreśliła Magdalena Merta.

pap_19810628_06L (1).jpg
Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

Maryna Miklaszewska dodała, iż sprawa rewolucji francuskiej stała się przedmiotem jej wieloletnich studiów i lektur, źródłem refleksji nad ideowym i praktycznym sensem wszelkich zbrojnych przewrotów, a temat ten rozwinęła w utworach dramatycznych.

"Ojciec wprowadził ją w narkotyki"

- W świat narkotyków wprowadził ją ojciec, potem zażywała je wraz z mężem. Nie udało się jej wyjść z uzależnienia od morfiny, zmarła młodo, ale jej sztuka "Sprawa Dantona" doczekała się wznowienia - zauważyła Magdalena Merta.

Maryna Miklaszewska przypomniała, że "Sprawę Dantona" podjął Teatr Polski we Wrocławiu. Reżyser Jan Klata wydobył z klasycznego dramatu Stanisławy Przybyszewskiej uniwersalną, prostą i zawsze aktualną opowieść o rewolucji, która raz rozpoczęta okazuje się nie mieć końca. To przedstawienie otrzymało najwięcej nagród w historii Teatru Polskiego we Wrocławiu i najczęściej podróżuje po Polsce i świecie.


Posłuchaj
21:19 PR24_MPLS 2020_09_05-08-06-41.mp3 M. Merta i M. Miklaszewska o S. Przybyszewskiej ("Polki") * * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Data emisji: 05.09.2020
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24

Czytaj także

Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:55
– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterskie kobiety strajku w Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 08:45
Odwaga i niezłomność polskich robotników przyczyniły się do wybuchu w sierpniu 1980 roku strajku w Stoczni Gdańskiej. Wśród pracowników zakładu, którzy przeciwstawili się władzy komunistycznej, było również wiele kobiet. To właśnie o nich mówiliśmy w audycji "Polki".
rozwiń zwiń