X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bohaterskie kobiety strajku w Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 08:45
Odwaga i niezłomność polskich robotników przyczyniły się do wybuchu w sierpniu 1980 roku strajku w Stoczni Gdańskiej. Wśród pracowników zakładu, którzy przeciwstawili się władzy komunistycznej, było również wiele kobiet. To właśnie o nich mówiliśmy w audycji "Polki".
Stocznia Gdańska to jeden z symboli strajków z Sierpnia 80
Stocznia Gdańska to jeden z symboli strajków z Sierpnia '80Foto: Polskie Radio

14 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który miał odmienić losy Polski. Wśród żądań demonstrantów znalazły się m.in. postulaty przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, postawienia pomnika ofiar Grudnia ’70 oraz bezpieczeństwa i podwyżki płac.

Siostry Nazaretanki Nowogrórek 1200.jpg
Siostry Nazaretanki z Nowogródka. Męczennice II wojny światowej
Posłuchaj
22:34 PR24_MPLS 2020_08_22-08-05-47.mp3 Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta o odwadze i działalności kobiet podczas strajku w Stoczni Gdańskiej ("Polki")

Tego samego dnia przywództwo strajku objął Lech Wałęsa. Jednak znaczną rolę odegrały w tym wydarzeniu kobiety. O strajkowej działalności czterech z nich – Joanny Dudy-Gwiazda, Ewy Ossowskiej, Aliny Pieńkowskiej i Maryli Płońskiej – szerzej Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta mówiły w audycji "Polki".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:55
– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polki". O bohaterkach Powstania Styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 19:55
W sobotę o godz. 8.06 w audycji "Polki" gośćmi będą Ewa Jaxa Chamiec, praprawnuczka Anny Pustowójtówny oraz dr Janusz Wesołowski z Muzeum Wojska Polskiego. Nową audycję Polskiego Radia 24 prowadzą Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta.
rozwiń zwiń