X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kobieta fenomen". Maryna Miklaszewska o Karolinie Lanckorońskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 09:00
- Dzięki fundacji, którą prowadziła, zrobiła bardzo wiele dla polskiej kultury - tak o Karolinie Lanckorońskiej w Polskim Radiu 24 mówiła Maryna Miklaszewska. Współautorką audycji była Magdalena Merta.
Portret Karoliny Lanckorońskiej z lat młodości wystawiany na Wawelu wśród innych podarowanych przez nią obrazów.
Portret Karoliny Lanckorońskiej z lat młodości wystawiany na Wawelu wśród innych podarowanych przez nią obrazów.Foto: PAP/JACEK BEDNARCZYK

Bohaterką audycji była Karolina Lanckorońska, historyk sztuki, działaczka Polonii we Włoszech, urodzona 11 sierpnia 1898 roku w Buchbergu w Dolnej Austrii w rodzinie hrabiego Karola Lanckorońskiego.

Maryna Miklaszewska przypomniała, że już w gimnazjum wybrała historię sztuki jako kierunek studiów. - Była fenomenem, pierwszą kobietą Polką dopuszczoną do przewodu habilitacyjnego na Uniwersytecie Jana Kazimierza z historii sztuki - mówiła.


pap_kolekcja lanckorońskich 1200.jpg
Dary rodziny Lanckorońskich

Fortuna Lanckorońskich

Magdalena Merta przypomniała, że brat Małgorzaty zrobił karierę dyplomatyczną i w czasach kajzera Wilhelma II był ambasadorem Niemiec w Anglii. Karol Lanckoroński był jednym z najbogatszych ludzi w Galicji.

Autorki audycji przypomniały, że Fortunę Lanckorońskiego stawiano w Polsce na piątym miejscu. Byli oni właścicielami majątków i pałaców w Rozdole, Komarnie, Jagielnicy, a także władali gruntami i lasami w Frauenwald w Styrii (Austria) i we Wodzisławiu (Polska).


Posłuchaj
18:14 PR24_MPLS 2020_07_25-08-19-56.mp3 M. Miklaszewska i M. Merta o K. Lanckorońskiej ("Polki")

 Audycja: "Polki"

Prowadzący: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta

Data emisji: 25.07.2020

Godzina emisji: 08.20


Czytaj także

"Do dziś nie wiemy jak zginęła". Magdalena Merta o córce gen. Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 09:30
- Wciąż nie wiemy czy katastrofa w Gibraltarze była wypadkiem czy zamachem, a jeszcze większy znak zapytania unosi się na zaginięciem córki gen. Władysława Sikorskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką programu była Maryna Miklaszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była artystką awangardową". Magdalena Merta o Jaremiance

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 09:30
- Maria Jarema była artystką wyzwoloną, z dużą swobodą traktowała mężczyzn. Jej życie prywatne cierpiało na jej własne życzenie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. O malarce, rzeźbiarce i scenografce - bohaterce audycji - mówiła także Maryna Miklaszewska.
rozwiń zwiń