X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

70 lat na scenie. Wspomnienie Małgorzaty Ćwiklińskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 08:48
28 lipca 1972 roku zmarła Mieczysława Ćwiklińska - ceniona polska aktorka teatralna i telewizyjna. Debiutowała 2 grudnia 1900 w Teatrze Ludowym w Warszawie, w reżyserowanym przez swojego ojca spektaklu "Grube ryby". Postać cenionej aktorki przypominały w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta. 
Uroczystość wręczenia Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski Mieczysławie Ćwiklińskiej z okazji jubileuszu 60-lecia pracy scenicznej. Warszawa, 1960 r. Gratulacje składa wiceminister kultury i sztuki Kazimierz Rusinek
Uroczystość wręczenia Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski Mieczysławie Ćwiklińskiej z okazji jubileuszu 60-lecia pracy scenicznej. Warszawa, 1960 r. Gratulacje składa wiceminister kultury i sztuki Kazimierz RusinekFoto: PAP/CAF

Maryna Miklaszewska oceniła, że największą przeszkodą w karierze Mieczysławy Ćwiklińskiej było jej małżeństwo. - Jej pierwszy mąż był stanowczo przeciwny zawodowej drodze aktorskiej. Wybór był łatwy: między mężem, a aktorstwem, toteż się zdecydowała - wskazała. Dodała, że, wskutek postawienia na karierę, Mieczysława Ćwiklińska "podbiła warszawską publiczność rolą Kasi w »Gwałtu! Co się dzieje« Fredry. Zwróciła na siebie uwagę krytyki i zajęła się bardzo ciężką pracą - wskazała Maryna Miklaszewska i dodała, że w 1901 roku Ćwiklińska wystąpiła w ponad 20 premierach.

u aktorek 1200.jpg
"U aktorek". Artystyczne kawiarnie z czasów wojny

"Skromna, nie jeździła powozami"

Magdalena Merta przypomniała, że Ćwiklińska grała w warszawskich teatrach: Letnim, Nowości i Nowym. Oceniła, że na rozwój artystyczny Ćwiklińskiej miała współpraca podjęta w latach 20. XX wieku z Adolfem Szypmanem i przyjęcie jego propozycji, by przejść do Teatrów: Polskiego, Małego i Komedii. - Trzeba powiedzieć, że grała w znakomitych zespołach. Jej partnerami scenicznymi byli Kazimierz Junosza-Stępoowski, czy Aleksander Zelwerowicz - przypomniała Magdalena Merta.  

W latach 30. XX wieku, Ćwiklińska została aktorką filmową. - Debiutowała w wieku 54 lat w filmie "Jego ekscelencja subiekt" - wskazała Maryna Miklaszewska.  - Była skromna, nie jeździła powozami, ale miała wielu przyjaciół, bo lubiono i ceniono ją za pogodę ducha, jaką miała wobec wszystkich w teatrze. Recenzje miała zawsze znakomite - wskazała Maryna Milklaszewska. 

Czytaj także: 

Mieczysława Ćwiklińska zmarła w 1972 roku, w wieku 91 lat. - 70 z nich spędziła na scenie - przypomniała Maryna Miklaszewska.

Posłuchaj
21:02 Polki_PR24_AAC 2020_07_18-08-06-52.mp3 Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta wspominają Mieczysławę Ćwiklińską ("Polki"/ PR24)

Więcej o losach aktorki - w nagraniu audycji. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 08.06


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matematyczne łamigłówki były jej pasją. Danuta Marciniak wspomina zmarłą córkę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 09:59
Gościem audycji jest Danuta Marciniak, mama wybitnej matematyczki Urszuli. Po śmierci córki, prowadzi jej firmę "Logi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Do dziś nie wiemy jak zginęła". Magdalena Merta o córce gen. Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 09:30
- Wciąż nie wiemy czy katastrofa w Gibraltarze była wypadkiem czy zamachem, a jeszcze większy znak zapytania unosi się na zaginięciem córki gen. Władysława Sikorskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką programu była Maryna Miklaszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była artystką awangardową". Magdalena Merta o Jaremiance

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 09:30
- Maria Jarema była artystką wyzwoloną, z dużą swobodą traktowała mężczyzn. Jej życie prywatne cierpiało na jej własne życzenie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. O malarce, rzeźbiarce i scenografce - bohaterce audycji - mówiła także Maryna Miklaszewska.
rozwiń zwiń