X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Do dziś nie wiemy jak zginęła". Magdalena Merta o córce gen. Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 09:30
- Wciąż nie wiemy czy katastrofa w Gibraltarze była wypadkiem czy zamachem, a jeszcze większy znak zapytania unosi się na zaginięciem córki gen. Władysława Sikorskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Współautorką programu była Maryna Miklaszewska.
Magdalena Merta
Magdalena MertaFoto: PR24/DB

Autorki audycji przypomniały sylwetę Zofii Leśniowskiej, córki generała Władysława Sikorskiego, porucznika Wojska Polskiego, działaczki Polskiego Czerwonego Krzyża.

Tajemnicą pozostaje jej śmierć. Prowadzące program przypomniały, że jedna z najbardziej sensacyjnych teorii gibraltarskich dotyczy właśnie zaginięcia Zofii Leśniowskiej.

Jak mówiły, w trakcie akcji wydobywczej płetwonurkowie penetrujący wrak Liberatora nie odnaleźli ciała córki Naczelnego Wodza. W efekcie 31-letnia Zofia Leśniowska została uznana za zaginioną, a nie zmarłą.

władysław-sikorski_PAP_663.jpg
Tajemnica katastrofy na Gibraltarze. Zginął w niej premier i Wódz Naczelny Władysław Sikorski

"Bransoletka w hotelu w Kairze"

- Generała odnaleziono natychmiast, ale ciała Zofii nie. Po dziś dzień katastrofa nie została wyjaśniona - mówiła Magdalena Merta. Maryna Miklaszewska dodała, że po tragedii odleziono w kairskim hotelu bransoletkę Zofii Leśniowskiej. Do dziś jak zaznaczyła, nie wiadomo co córka generała robiła w tamtym hotelu i jak się tam dostała. 

Posłuchaj
21:40 _PR24_AAC 2020_07_04-08-06-22.mp3 M. Merta i M. Miklaszewska o katastrofie Gibraltarskiej ("Polki")

Według teorii Dariusza Baliszewskiego Zofia Leśniowska rzeczywiście nie wsiadła na pokład liberatora. Zabójcy generała porwali ją przed startem maszyny. Nie chodziło jednak o skrupuły natury moralnej i chęć oszczędzenia kobiety. Dla obcego wywiadu miała ona być niezwykle cenną zdobyczą. Sprawowała bowiem funkcję sekretarki, szyfrantki i powiernicy ojca.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

* * * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Data emisji: 04.07.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimiera Iłłakowiczówna. Poetka i sekretarz Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:45
16 lutego 1983 roku roku zmarła Kazimiera Iłłakowiczówna. Była nie tylko oryginalną poetką. Karierę urzędniczki postrzegała w kategoriach służby Polsce. Posługiwała się biegle sześcioma językami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internista Maciej Olszewski: medycyna to nie tylko procedury

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 17:00
- Praca lekarza, to nie jest sprzedawanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia dobrze wypunktowanych historii chorób. Przepraszam, ale to się kłóci z moim poczuciem przyzwoitości i sensu tego, co robię - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Olszewski. Znany warszawski lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, był gościem audycji "Nieznani Znani 24".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobieta pełna wdzięku i klasy". Maria Kaczyńska we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 10:06
Kwiat polskiej inteligencji, elita polityczna kraju. 10 kwietnia 2010 w okolicach lotniska w Smoleńsku doszło do katastrofy lotniczej samolotu, na którego pokładzie znajdował się m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz ze swoją małżonką Marią, którą w audycji "Polki" wspominały Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska. Nie zabrakło również kilku słów o Tomaszu Mercie, który również był jednym z pasażerów rządowego Tu-154M.
rozwiń zwiń