X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Słynne, polskie rzeźbiarki. Rozmowa z Jerzym Kaliną

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 10:00
- Była to próba zachowania człowieka, jego osobowości, wrażliwości, cielesności. To było zmaganie się z materią, która ulega destrukcji, przemijaniu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzeźbiarz Jerzy Kalina o twórczości Aliny Szapocznikow. W audycji także o dwóch innych słynnych, polskich rzeźbiarkach: Katarzynie Kobro i Magdalenie Abakanowicz. 
Audio
Alina Szapocznikow Przyjaźń
Alina Szapocznikow "Przyjaźń"Foto: mat. promocyjne/desa unicum

Alina Szapocznikow, Katarzyna Kobro oraz Magdalena Abakanowicz to trzy polskie artystki XX w., których rzeźbiarska twórczość była znana na całym świecie. 

Gość PR24 podkreślił, że jest przeciwny temu, aby w sztuce tworzyć pewnego rodzaju rankingi, które "stopniują", oceniają czyja twórczość jest lepsza. Jednak, jak zaznaczył, z tej trójki najbardziej wszechstronną dla niego była Alina Szapocznikow. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Zofia Stryjeńska. Bezkompromisowa Zocha z pędzlem

- W jej sztuce widać głębokie przemyślenia dotyczące kontaktu z drugim człowiekiem, z przemijaniem - co jest istotą sztuki. To artystka mi najbliższa, bo jestem człowiekiem sztuki efemerycznej, a u pani Szapocznikow ten element występował bardzo często, najczęściej - powiedział Jerzy Kalina. 

- Była to próba zachowania człowieka, jego osobowości, wrażliwości, cielesności. To było zmaganie się z materią, która ulega destrukcji, przemijaniu. Był też element jakiegoś głębokiego żalu, który następuje jako forma pewnej pustki po tym, jak odchodzą wielcy, wspaniali artyści - dodał.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna Miklaszewska
Data emisji: 09.05.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimiera Iłłakowiczówna. Poetka i sekretarz Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 05:45
27 listopada 1947 roku do Polski z emigracji powróciła Kazimiera Iłłakowiczówna. Była nie tylko oryginalną poetką. Karierę urzędniczki postrzegała w kategoriach służby Polsce. Posługiwała się biegle sześcioma językami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobieta pełna wdzięku i klasy". Maria Kaczyńska we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 10:06
Kwiat polskiej inteligencji, elita polityczna kraju. 10 kwietnia 2010 w okolicach lotniska w Smoleńsku doszło do katastrofy lotniczej samolotu, na którego pokładzie znajdował się m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz ze swoją małżonką Marią, którą w audycji "Polki" wspominały Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska. Nie zabrakło również kilku słów o Tomaszu Mercie, który również był jednym z pasażerów rządowego Tu-154M.
rozwiń zwiń