X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Najsłynniejsza polska mistyczka, czyli historia św. Faustyny Kowalskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 09:00
Prosta dziewczyna, początkowo traktowana jak "siostra drugiej kategorii", oddelegowywana głównie do gotowania i sprzątania, mimo problemów ze zdrowiem. Początkowo nikt nie dawał wiary jej wizjom, a spowiednik wytykał jej pychę. Niezwykłe szczegóły z życia polskiej mistyczki w nowym odcinku audycji "Polki".
Audio
  • Największa mistyczka z Polek - święta siostra Faustyna Kowalska (Polki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Faustyna.pl

faustyna-663.jpg
Faustyna Kowalska - miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Był Wielki Wtorek, rok 1937. Siostra Faustyna miała wówczas wizję i zapisała ją w swoim dzienniku. Ujrzała w niej Ojca Świętego w kaplicy. - W pewnym momencie została porwana w bliskość Jezusa, który jest na ołtarzu. Czuje przepełnienie tak wielkim szczęściem, że nie jest w stanie tego opisać - wskazywała Maryna Miklaszewska.

Prowadzące audycję skupiły uwagę na początku biografii polskiej świętej. - Jako młoda dziewczyna, jeszcze Helena Kowalska, chciała wstąpić do klasztoru, ale nie było to takie proste. Była to biedna i prosta dziewczyna, której nie było stać, aby wpłacić tzw. wiano. Dlatego też wyjechała do Warszawy, aby zarobić pieniądze - opowiadała Magdalena Merta.

- Helena Kowalska wysiadła na dworcu w Warszawie, który znajdował się tam, gdzie dzisiaj mamy Dworzec Śródmieście. Przez łany żyta, które porastały wówczas tereny centrum stolicy, zobaczyła budującą się wieżę kościoła św. Jakuba na Ochocie. Udała się tam i otrzymała tam pomoc od pierwszego proboszcza tej świątyni - dodała.

siostra_pielęgniarka663.jpg
Bohaterki w czepkach, czyli nasze polskie pielęgniarki

27 lat od beatyfikacji

27 lat temu, 18 kwietnia 1997 roku papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej, zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Do Zgromadzenia Sióstr Matki Boskiej Bożego Miłosierdzia, wstąpiła w 1925 roku w Warszawie. Śluby wieczyste złożyła 1 maja 1933 roku w Krakowie. W ciągu służby zakonnej wyjeżdżała do innych domów zgromadzenia. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Ostatnie dwa lata swojego życia spędziła w krakowskich Łagiewnikach i tam zmarła 5 października 1938 roku.

22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska miała pierwsze objawienie Chrystusa. Według spisanego przez nią "Dzienniczka" miała wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego z podpisem: "Jezu, ufam Tobie".

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta
Data emisji: 18.04.2020
Godzina emisji: 08.06

kstar

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu: biskupi popierają inicjatywy zmierzające do ochrony życia od poczęcia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 12:29
Konferencja Episkopatu Polski popiera wszelkie inicjatywy zmierzające do ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W intencji ustania epidemii". Rzecznik Episkopatu zaprasza do wspólnej modlitwy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 10:49
- W Święto Miłosierdzia Bożego zapraszam do szczególnej modlitwy koronką o godz. 15.00 w intencji ustania epidemii. W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania z hasztagiem #Miłosierdzie - powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Limit wiernych w kościołach. Grupa posłów PiS apeluje o jego zwiększenie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 15:10
Grupa posłów PiS wystosowała apel do premiera Mateusza Morawieckiego o stopniowe zwiększanie dopuszczalnej liczby osób w czasie nabożeństw w świątyniach. Podkreślono, że udział w liturgiach dla wielu stanowi podstawowe źródło nadziei i sił życiowych.
rozwiń zwiń