X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Polskę po prostu poświęcono". Prof. Tadeusz Wolsza o reakcjach mocarstw na Zbrodnię Katyńską

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 22:09
- Polityka Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wobec Związku Sowieckiego w kontekście Zbrodni Katyńskiej pokazuje jak na dłoni, że nie liczy się los ludzi zamordowanych, czy to, że Polska była najwierniejszym sojusznikiem USA i Wielkiej Brytanii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Wolsza, szef Kolegium IPN.
Audio
  • Prof. Tadeusz Wolsza o reakcjach mocarstw na zbrodnię katyńską (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)
Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej w Katowicach
Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej w Katowicach Foto: shutterstock.com

Do Zbrodni Katyńskiej, w której życie straciło ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r.

Katyń pomnik przemyśl shutt-1200.jpg
Prof. Tomasz Panfil: Zbrodnia Katyńska kamieniem węgielnym dwóch potężnych mitów założycielskich

Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Smoleńsku, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach, m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Prof. Tadeusz Wolsza przypominał o skali tej tragedii zbrodni. - To byli ludzie, którzy stanowili elitę państwa polskiego. Z niekompletnej listy wyłania się m.in. obraz śmierci 40 prezydentów największych miast w Galicji. To nie byli tylko oficerowie, wybitni naukowcy, lekarze czy specjaliści różnych zawodów, ale i administracja państwowa. To dramat Polski i zbrodnia, która pochłonęła nie mniej niż 27 proc. ludzi, elity państwa polskiego, której zabrakło nam po wojnie - przypominał.

Jak podkreślał gość audycji, istotne jest stanowisko, jakie zajęły wielkie mocarstwa wobec tej zbrodni ludobójstwa. - Większą rolę zaczęły odgrywać ważniejsze z ich punktu widzenia sprawy. Polskę po prostu poświęcono. Amerykanie i Anglicy do pewnego momentu kierują się tylko własnym interesem - zaznaczył.

Posłuchaj
23:14 PR24 2021_09_23-20-06-37.mp3 Prof. Tadeusz Wolsza o reakcjach mocarstw na Zbrodnię Katyńską (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Władze Polski na uchodźstwie nie zrezygnowały ze starań dotarcia do prawdy. - To była działalność godna szczególnego wyróżnienia, osamotnieni Polacy nie skapitulowali, gromadzili dokumenty, przeprowadzali wywiady, efektem tego była „biała księga”, dokument o kapitalnym znaczeniu, wskazujący na sowiecką odpowiedzialność za mord. To był dokument ważny dla Polaków, ale nie Amerykanów czy Brytyjczyków, w tym czasie bardziej liczyli się Stalin i sojusz ze Związku Sowieckim - mówił prof. Tadeusz Wolsza.

Czytaj więcej:

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Goście: prof. Tadeusz Wolsza

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 20.06

PR24/PAP/ka

Czytaj także

"Oznacza zwycięstwo". Małgorzata Gosiewska w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 19:31
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach podkreśliła, że symbol krzyża przypomina o sowieckim barbarzyństwie. Pomnik postawiono w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych 31 lipca 1981 roku, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ odpowiada rosyjskiemu resortowi ws. 17 września: nie było "wyzwolicielskiego pochodu"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 14:27
Nie było "wyzwolicielskiego pochodu", ale agresja dokonana w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami - napisał w mediach społecznościowych rzecznik MSZ Łukasz Jasina odpowiadając na wpis rosyjskiego MSZ, że "17 września 1939 roku Armia Czerwona zaczęła pochód wyzwoleńczy na terytoria Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawiacy upamiętnili zamordowanych polskich oficerów. Przeszedł 14. Katyński Marsz Cieni

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 20:40
Katyński Marsz Cieni przeszedł w niedzielę czternasty raz ulicami Warszawy. To hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.
rozwiń zwiń