X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Gielerak: mamy do czynienia z najlepiej przebadaną szczepionką w historii ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 21:33
- Szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Budowanie atmosfery rzekomych odległych powikłań poszczepiennych jest nieuzasadnione - przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Prof. Grzegorz Gielerak
Prof. Grzegorz GielerakFoto: Wojskowy Instytut Medyczny/twitter

W Polsce w pełni zaszczepionych jest 19 mln 143 tys. osób - otrzymały one dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson. Wykonano w sumie 36,80 mln szczepień. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zgłoszono 15 190. niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

kraska mid-21916045 1200.jpg
Wiceminister zdrowia: czwarta fala COVID-19 już jest w Polsce, najważniejszą bronią są szczepienia

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia z wyjątkowo bezpiecznymi szczepionkami. - Idealnie dobranymi, celowanymi na jeden konkretny antygen wirusa. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na świecie zaszczepionych zostało dwoma dawkami prawie 2,5 mld ludzi, to mamy do czynienia z najlepiej przebadaną szczepionką w historią ludzkości. Zestawmy te informacje z danymi ilu ludzi udało się uratować i z jaką skalą niepożądanych odczynów poszczepiennych mamy do czynienia. To dowodzi, że szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Budowanie atmosfery rzekomych odległych powikłań poszczepiennych jest nieuzasadnione - powiedział prof. Grzegorz Gielerak. 

Czytaj także:

Jego zdaniem nie grozi nam powtórka z drugiej i trzeciej fali pandemii pod względem liczby zakażeń. - Wbrew wyobrażeniom niektórych musimy się jednak liczyć z tym, że będzie ich dużo. Szacujemy, że w związku ze szczepieniami w Polsce odporne jest ok. 65 proc. populacji. Można się spodziewać, że skutki zakażeń będą nieporównywalnie mniej drastyczne niż w zeszłym roku. Skuteczność szczepionek, którymi dysponujemy gwarantuje, że przebieg epidemii będzie bardziej pod kontrolą. Do pełnej kontroli potrzebny jest odpowiedni poziom wyszczepienia populacyjnego. Jednak osoby zaszczepione mogą czuć się bardziej bezpieczne. Ryzyko zgonu jest 11, a zgonu 10-krotnie mniejsze niż w przypadku osób niezaszczepionych. Najnowsze dane naukowe mówią, że w odniesieniu do wariantu Delta skuteczność szczepionki Moderny wynosi 95 proc., Pfizera 80 proc., a Johnson & Johnson 60 proc.  - podsumował dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Posłuchaj
23:42 PR24 2021_09_16-20-06-25.mp3 Prof. Grzegorz Gielerak o pandemii koronwirusa (Szkiełko i oko)

722 nowe przypadki koronawirusa i 10 zgonów - to bilans pandemii koronawirusa z ostatniej doby. Wykonano ponad 40 tysięcy testów w kierunku wirusa.

***

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość PR24: prof. Grzegorz Gielerak

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 20.06

PR24

Czytaj także

Rada Medyczna zarekomendowała podawanie trzeciej dawki szczepionki. Sprawdź, dla kogo jest przeznaczona

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:44
- Jako Rada Medyczna przy premierze podjęliśmy decyzję o zarekomendowaniu podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 seniorom, osobom z chorobami przewlekłymi oraz personelowi medycznemu - powiedział członek tego gremium dr Konstanty Szułdrzyński.
rozwiń zwiń