X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Perfidne i bezsensowne". Dmitrowicz o oskarżeniach wobec Prymasa Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 21:21
- To są wszystko kłamstwa, bardzo perfidne. Wystarczy sięgnąć do literatury przedmiotu i sprawdzić, jak się rzeczy mają - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego).  
Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NAC
Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy, fot. NACFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W sierpniu przypadła 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia, a 12 września odbędzie się uroczystość jego beatyfikacji w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Jan Żaryn-1200.jpg
Prof. Żaryn: Jan Paweł II należy do kanonu wybitnych osób

Na kilka dni przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia w liberalnych mediach zaczęły pojawiać się oskarżenia o antysemityzm kard. Wyszyńskiego.

- To są wszystko kłamstwa, bardzo perfidne. Wystarczy sięgnąć do literatury przedmiotu i sprawdzić, jak się rzeczy mają. Od kilku lat obserwuję, szczególnie ze strony mediów lewicowo-liberalnych, prymitywne powielanie, rzekomo cytowanie prymasa Wyszyńskiego, który przed wojną jako redaktor Ateneum Kapłańskiego miał jakoby mieć "antysemickie wypowiedzi". To nie jest prawda - powiedział dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Wyszyński-1200x660.jpg

- Wystarczy udać się do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego i tam posłuchać relacji z instytutu Yad Vashem żydówki Estery Klindberg, która mówi o tym, jak to w czasie wojny słyszała, że młody ksiądz Wyszyński apelował o pomaganie żydom z płonącego getta. To jest jedno, bardzo mocne i niepodważalne świadectwo - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
22:59 PR24_mp3 2021_09_09-20-05-50.mp3 Piotr Dmitrowicz o zarzutach wobec kard. Wyszyńskiego ("Szkiełko i oko") 

Piotr Dmitrowicz wskazał, że jest też drugie świadectwo, z podlubelskiej Kozłówki, gdzie prymas przebywał w czasie wojny i gdzie jedna z rodzin ukrywała żydowską rodziną, a on w tym pomagał. - To dwa przykłady, które pokazują bezsensowność tych oskarżeń - podsumował.


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Szkiełko i oko"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 09.09.2021

Godzina: 20:05

kmp


Czytaj także

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Podano szczegóły uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:33
Około 7 tysięcy osób będzie mogło uczestniczyć w beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Uroczystości odbędą się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prorok na nasze czasy". Ks. prof. Przybyłowski o kardynale Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 07:54
- Dzięki temu, że kard. Stefan Wyszyński chciał być takim duchowym przywódcą, pasterzem, kapłanem, biskupem, to jego przesłanie zyskało wymiar ponadczasowości. Prymas żyje w swoich słowach, w swoim dziele, którego dokonał - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski. Gościem audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" był także ks. dr Mariusz Boguszewski.
rozwiń zwiń