X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zupełnie nowe podejście do redukcji emisji". Paweł Sałek o "Fit fot 55"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 21:29
- Mamy do czynienia z rewolucją w postaci tworzenia nowego prawa klimatycznego dla realizacji celu redukcji gazów cieplarnianych o 55 proc. do roku 2030. Te dokumenty (...) wprowadzają zupełnie nowe podejście w sensie takich radykalnych, bardzo ostrych działań dotyczących zmniejszenia emisji ogólnie mówiąc gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska.
Paweł Sałek
Paweł SałekFoto: PR24/AK

Komisja Europejska przedstawiła pakiet aktów prawnych dotyczących ochrony klimatu, który jest nazywany "Fit for 55" - w związku z planowaną redukcją do 2030 roku emisji CO2 o 55 proc. względem roku 1990. W audycji "Szkiełko i oko" mówił o tym doradca prezydenta Paweł Sałek.

Tomasz Wróblewski 1200.jpg
"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"

Gość PR24 wyjaśnił, że przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet jest odpowiedzią na przyjęte w grudniu 2020 roku przez Radę Europejską porozumienie klimatyczne zawarte przez wszystkich przywódców UE. Jak dodał, Komisji chodzi o to, by określony wówczas cel polityczny przekuć na realne działania. Zauważył, że wszystko to wpisuje się w koncepcje Nowego Zielonego Ładu.

Czytaj również:

- Mamy do czynienia z rewolucją w postaci tworzenia nowego prawa klimatycznego dla realizacji celu redukcji gazów cieplarnianych o 55 proc. do roku 2030. Te dokumenty zostały przedstawione przez Komisję Europejską kilkanaście dni temu. One wprowadzają zupełnie nowe podejście w sensie takich radykalnych, bardzo ostrych działań dotyczących zmniejszenia emisji ogólnie mówiąc gospodarki - mówił Paweł Sałek.

- Bo dzisiaj mamy system taki, że głównie przemysł ponosił te podstawowe koszty związane ze zmniejszaniem emisji. A w tym momencie także redukcja emisji dotyczyć będzie transportu, budynków, lotnictwa, transportu morskiego. Dużym problemem i wielkim wyzwaniem będzie redukcja gazów cieplarnianych - tutaj mówię konkretnie o metanie - w rolnictwie - wyjaśnił.

Dodał że w związku z tym system handlu emisjami, który istnieje obecnie w Unii Europejskiej, ma zostać zmieniony tak, by dotyczył nie tylko przemysłu, ciepłownictwa i energetyki zawodowej, ale by powstał też podobny system dla transportu i budownictwa.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:54 PR24_mp3 2021_07_29-20-05-37_Sałek.mp3 Paweł Sałek o Fit for 55 ("Szkieło i oko" / PR24)

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta ds. ochrony środowiska)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Czytaj także

Przyspieszenie polityki klimatycznej UE. Jakóbik: to może być rewolucja, która będzie bardzo kosztowna

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 10:34
- Fakt, że mamy do czynienia z tymi zmianami potwierdzają ekstremalne zjawiska pogodowe obserwowane na całym świecie. Zaskakują w miejscach, które do tej pory miały łagodny klimat. Takie jest uzasadnienie przyspieszenia tej polityki i to może być rewolucja, która będzie kosztowna - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Wójcik: Unia Europejska ma niewielkie możliwości ograniczenia globalnej emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 16:25
- Istnieją dane, które mówią, że kraje Unii Europejskiej odpowiadają za 9 proc. emisji CO2 w skali globu. Tymczasem w niechlubnych statystykach przodują kraje azjatyckie, a zwłaszcza Chiny, które emitują około 23-24 proc. dwutlenku węgla. Na tym tle Europa może niewiele zrobić, jeśli chodzi o ograniczenie emisji - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert. 
rozwiń zwiń