X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Represje, bicie zatrzymanych, ścieżki zdrowia". Krzysztofik o reakcji władz na protesty w 1976 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 21:20
- Następstwem protestów z czerwca 1976 roku były ogromne represje, włącznie z biciem zatrzymanych przypadkowo osób i ze słynnymi "ścieżkami zdrowia" - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Krzysztofik, dyrektor oddziału IPN w Lublinie. 
Radom, czerwiec 1976
Radom, czerwiec 1976 Foto: PAP/Reprodukcja

24 czerwca 1976 premier Piotr Jaroszewicz w wieczornym wydaniu dziennika telewizyjnego ogłosił wprowadzenie podwyżek cen żywności. Były one na tyle wysokie, że następnego dnia doszło do strajków i demonstracji - przede wszystkim w Ursusie, Płocku i Radomiu.

czerwiec 1976 663
Czerwiec 1976. Władze ogłaszają podwyżki cen

- W Radomiu protestowało około 25 tysięcy ludzi. Natomiast do tłumienia i pacyfikacji tego protestu zostały zmobilizowane ogromne siły. Nie były to tylko siły podległe Radomskiej Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej - powiedział Marcin Krzysztofik. 

Jak dodał, "komenda wojewódzka była wtedy stosunkowo młodą jednostką, ponieważ województwo radomskie zostało utworzone rok wcześniej".

Posłuchaj
19:56 PR24_mp3 2021_06_24-20-06-04.mp3 Marcin Krzysztofik o wydarzeniach z czerwca 1976 roku (Szkiełko i oko)

 

- Do Radomia zostały ściągnięte przede wszystkim siły ZOMO z ościennych województw. Ale również szybko zapadła decyzja o skierowaniu do Radomia sił z Wyższej Szkoły Oficerskiej ze Szczytna - zaznaczył dyrektor. 

Według szacunków historyków łącznie na ulice Radomia zostało wówczas rzuconych około 2,5 tysiąca funkcjonariuszy milicji. Potem władza zastosowała represje. 

- Decyzja ze strony I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka o represjach zapadła bardzo szybko. Represje dotknęły przede wszystkim przypadkowych osób, schwytanych w późnych godzinach wieczornych lub nocą z 25 na 26 czerwca, a także w kolejnych dniach - podkreślił gość PR24. 

- Stworzono fikcyjną dokumentację, która miała potem uzasadnić skazanie tych osób przez kolegia ds. wykroczeń czy przez radomskie sądy. Ale przede wszystkim mieliśmy do czynienia z biciem osób zatrzymanych, ze słynnymi "ścieżkami zdrowia", które były urządzane na terenie radomskiej komendy wojewódzkiej czy aresztu śledczego, a także w innych jednostkach - powiedział Marcin Krzysztofik. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Marcin Krzysztofik (IPN) 
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 20.06

bartos

Czytaj także

Czerwiec 1976. "Władza PRL była przygotowana na inny scenariusz strajków"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 20:55
Podczas protestów w fabryce traktorów w Ursusie robotnicy rozkręcili szyny i w powstałą wyrwę zepchnęli lokomotywę, blokując w ten sposób ruch pociągów. Protestowali przeciwko podwyżkom cen ogłoszonym przez władze PRL. Jeszcze tego samego dnia strajki wybuchły w wielu innych miastach, a fala protestów objęła blisko 80 tysięcy osób.
rozwiń zwiń