X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Karol Nawrocki: jestem przeciwko likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 21:44
- Instytut Pamięci Narodowej powinien być instytucją, która łączy wszystkie środowiska polityczne. Nigdy nie usłyszałem wprost argumentu, na czym miałaby polegać polityczność Instytutu, żaden prezes i wiceprezesi nie należeli do partii politycznej. Nie wiem, na czym polega ten zarzut, jestem zdecydowanie przeciwko likwidacji Instytutu - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes IPN dr Karol Nawrocki.  
Audio
  • Dr Karol Nawrocki o Instytucie Pamięci Narodowej (Szkiełko i oko)
Dr Karol Nawrocki
Dr Karol NawrockiFoto: Grzegorz Krzyżewski/Forum

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie rozumie postulatów likwidacji IPN, które przedstawiają niektóre środowiska polityczne. - Instytut zmienił jakość życia publicznego w Polsce. Sprawił, że dokonujemy demokratycznych wyborów z pełną świadomością, nawet gdy wybieramy ludzi związanych z poprzednim systemem komunistycznym. Ma miejsce tysiące publikacji dotyczących historii Polski XX wieku, ekshumacje i przywracanie pamięci o polskich bohaterach, opracowywanie edukacyjne i naukowe wszystkich środowisk politycznych - powiedział dr Karol Nawrocki.

IPN free 1200 Wwa
"Katastrofa dla polskiej pamięci narodowej". Prof. Polak o postulatach Lewicy dot. likwidacji IPN

Przypomniał również, że w dossier IPN znajdziemy publikacje dotyczące antykomunistycznych socjalistów, ludowców, narodowców. - IPN jest papierkiem lakmusowym polskiej suwerenności i niepodległości w wymiarze historycznym. Możemy prowadzić historyczne badania i je publikować, mówić o bohaterach naszej wolności. IPN powinien być instytucją, która łączy wszystkie środowiska polityczne. Nigdy nie usłyszałem wprost argumentu, na czym miałaby polegać polityczność IPN, żaden prezes i wiceprezesi nie należeli do partii politycznej. Nie wiem, na czym polega ten zarzut, jestem zdecydowanie przeciwko likwidacji IPN - tłumaczył wiceprezes IPN.  

Marka IPN

Jego zdaniem marką IPN stały się poszukiwania. - To skomplikowany proces. To również badania medyczne i genetyczne oraz śledztwa, jedna z najbardziej złożonych materii wewnątrz Instytutu. Dodatkowo sprawa jest tak delikatna, że dotyczy identyfikacji wielkich bohaterów. Informacji o identyfikacji nie można podać bez 100-procentowej pewności. Proces można jednak usprawnić dla dobra RP. Identyfikacja i poszukiwania były przełomem, stały się marką IPN. Byłem pełnomocnikiem prezesa Jarosława Szarka ds. pogrzebu Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", w którym wzięło udział 30 tys. osób. W Gdańsku biło wówczas serce Polski. Dla takich chwil warto żyć i pracować dla IPN - podkreślił dr Nawrocki. 

Polska marka

Wiceprezes IPN zauważył,  że żołnierze podziemia komunistycznego są bohaterami niemal epickimi. W kimś, w kim można się zakochać, ale nigdy nim być, bo trudno jest dojść do ideału służby dla RP. - Fenomen dochodzenia do wolności z kumulacją w czasach Solidarności jest polską marką. Bez Solidarności nie byłoby wolnej Europy i upadku Muru Berlińskiego. Na skutek zaniechań transformacji ustrojowej zaniedbaliśmy jako naród ten symbol.  Andrzej i Joanna Gwiazdowie i Krzysztof Wyszkowski są bohaterami walki o wolną Polskę. Jak najbardziej musimy pielęgnować tę pamięć. Ta pamięć stalą się częścią twardej debaty politycznej i być może przyczyniło się do tego, że młodzież wybiera dziś za swoich bohaterów nieskazitelnych Żołnierzy Wyklętych - podsumował. 


Posłuchaj
23:27 PR24_mp3 2021_06_10-20-05-40.mp3 Dr Karol Nawrocki o Instytucie Pamięci Narodowej (Szkiełko i oko)

 

1 czerwca dr Karol Nawrocki został powołany na stanowisko wiceprezesa IPN. Pozostaje też dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość: dr Karol Nawrocki (wiceprezes IPN)

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 20:15

Czytaj także

"Przy budowie pawilonu odnajdywano szczątki ludzkie". Wiceszef IPN o nowych pracach archeologicznych

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 12:04
Dawne więzienie mokotowskie i jedna z kwater na Wojskowych Powązkach w Warszawie - to kolejne miejsca, w których Instytut Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania ofiar totalitaryzmów.
rozwiń zwiń