X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Szwagrzyk: liczbę ofiar komunizmu w stolicy szacujemy na nie mniej niż 2,5 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 20:50
- Miejsc, które powinniśmy przebadać w całej Warszawie mamy niezwykle dużo. Liczbę ofiar tylko komunizmu w stolicy szacujemy na nie mniej niż 2,5 tys. osób - ludzi zmarłych, straconych, zakatowanych, zastrzelonych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Łączka: Ekipa IPN podejmuje trzy kompletne szkielety, to ofiary komunistów
Łączka: Ekipa IPN podejmuje trzy kompletne szkielety, to ofiary komunistówFoto: IAR/Łukasz Kowalski

powązki łączka panteon pap arch 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci. Skazani na zapomnienie

Gość Doroty Kani mówił, że miejscem poszukiwań ofiar komunizmu długo pozostaną Powązki Wojskowe w Warszawie. - Kwatera "Ł", "Łączka" znana jest każdemu Polakowi. Każdy o niej słyszał i dobrze, że tak się dzieje - stwierdził prof. Krzysztof Szwagrzyk. Ale, jak mówił, nie tylko na "Łączce" grzebano ofiary systemu komunistycznego. 

Niewiele osób wie - kontynuował - że także inne kwatery w latach 40. i 50. wykorzystywane były przez komunistów do ukrywania ciał naszych bohaterów. - Trzeba wspomnieć o kwaterach: "B", "C", "D", "E", "F", "F2", "F3" - wyliczał.

Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej mówił, że wszystkie te miejsca kryją szczątki co najmniej 150 ludzi zamordowanych w latach stalinizmu. - Prace realizowane przez nas w tej chwili dotyczą kwatery "C". Ta kwatera funkcjonuje w dokumentacji urzędowej jako kwatera powstańcza - tłumaczył.

Profesor Szwagrzyk wyjaśnił, że pochowano tam bardzo wielu powstańców, ale niewiele osób wie, że zanim to się stało, była on wykorzystywana przez komunistów do ukrywania ciał swoich ofiar.

Krzysztof Szwagrzyk pap 1200.jpg
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: "aż do upadku komunizmu władze dbały o to, żeby nie było informacji o tym miejscu"

Kwatera powstańcza

Dorota Kania dopytywała, jak udało się odkryć, że tam również pochowane są ofiary komunizmu.

Jej gość odparł, że najpierw wiadomo było o przypadkach ludzi, którzy stracili życie w dramatycznych okolicznościach pod koniec lat 40. w Warszawie - dwóch mężczyznach i jednej kobiecie. - Ludzie ci zginęli, popełniając rzekomo samobójstwo, a tak naprawdę zostali zakatowani i potraktowani podobnie jak słynny Jan Rodowicz ps. Anoda, czyli wyrzuceni przez okno - mówił.

 - Szukamy także jednej kobiety. Ofiary Informacji Wojskowej, która w wyniku zastosowanych wobec niej metod śledczych miała popełnić samobójstwo - dodał.

Te przypadki śmierci - wyjaśniał - starano się potem nanieść na siatkę informacji, w których posiadaniu byli naukowcy, i próbowano ustalić na tej podstawie, gdzie ci ludzie mogli być pogrzebani.

- To się udało. Przełom nastąpił w roku 2020, kiedy natrafiliśmy na ślady po tych ofiarach. Znając fałszywe nazwisko jednej z nich, mogliśmy stwierdzić w księdze cmentarnej, że ten człowiek został pochowany właśnie na kwaterze "C" - tłumaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk.


Posłuchaj
22:07 _PR24_AAC 2021_05_27-20-06-18.mp3 Prof. Krzysztof Szwagrzyk: miejsc, które powinniśmy przebadać, w całej Warszawie mamy niezwykle dużo (Szkiełko i oko/pr24)

***

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk (zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 20.06

pkur

Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Prof. Wolsza: Rosjanie mogli pozwolić sobie na trwanie w kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 20:50
- Rosjanie mogli sobie pozwolić na trwanie w kłamstwie i odrzucać zarzuty. Państwa zachodnie nie chciały drążyć w tej sprawie i zmuszać Stalina czy innych sowieckich polityków do uległości. Ważniejsze było wojsko niż prawda - powiedział o mordzie katyńskim prof. Tadeusz Wolsza, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Andrzej Gwiazda: od małego nie miałem wątpliwości, inni czekali na prawdę do lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 14:29
- Od małego nie miałem wątpliwości co do Katynia. Inni Polacy dowiedzieli się o tym dopiero w latach 90. - powiedział o zbrodni katyńskiej i pamięci o niej Andrzej Gwiazda, opozycjonista w PRL i zesłaniec na Sybir w 1940 roku.
rozwiń zwiń