X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zbrodnia katyńska. Prof. Wolsza: Rosjanie mogli pozwolić sobie na trwanie w kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 20:50
- Rosjanie mogli sobie pozwolić na trwanie w kłamstwie i odrzucać zarzuty. Państwa zachodnie nie chciały drążyć w tej sprawie i zmuszać Stalina czy innych sowieckich polityków do uległości. Ważniejsze było wojsko niż prawda - powiedział o mordzie katyńskim prof. Tadeusz Wolsza, historyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexander Kobelyatskiy

11 kwietnia 1943 roku niemiecka Agencja Transocean poinformowała o odkryciu "masowego grobu ze zwłokami 3000 oficerów polskich". Jak się później okazało podobnych, masowych grobów było więcej. Bestialskiego mordu na polskich oficerach dokonali Rosjanie. Na początku kwietnia przeżywamy pamiątkę tamtych wydarzeń.

Katyń-ekshumacja_663_364.jpg
Katyń - zbrodnia precyzyjnie zaplanowana. Wspomnienia świadków

Trwanie w kłamstwie

Prof. Tadeusz Wolsza podkreślił, że zbrodnia katyńska była wykorzystywana do różnych interesów politycznych. - Polska chciała ustalić, kto był sprawcą, nagłośnić to i osądzić sprawców. Nie przyświecały rządowi na uchodźstwie inne interesy. Niemcy zrobili to w sposób eksponowany w celu rozbicia koalicji antyniemieckiej w latach drugiej wojny światowej - powiedział.

- Historia odkrywania zbrodni katyńskiej to materiał na kilka książek. Każde z państw, które badało zbrodnię katyńską, miało inny interes. Polska chciała ustalić, kto był sprawcą, nagłośnić to i osądzić sprawców. Nie przyświecały rządowi na uchodźstwie inne interesy. Niemcy zrobili to w sposób eksponowany w celu rozbicia koalicji antyniemieckiej w latach drugiej wojny światowej – dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że dzięki bierności państw zachodnich Rosja mogła trwać w kłamstwie. - Rosjanie mogli sobie pozwolić na trwanie w kłamstwie i odrzucać zarzuty. Państwa zachodnie nie chciały drążyć w tej sprawie i zmuszać Stalina czy innych sowieckich polityków do uległości. Ważniejsze było wojsko niż prawda – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
23:53 PR24_mp3 2021_04_08-20-06-16.mp3 prof. Tadeusz Wolsza o zbrodni katyńskiej ("Szkiełko i oko")

***

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Tadeusz Wolsza (historyk, członek kolegium IPN)

Data emisji: 08.04.2021

Godzina emisji: 20.06

dz

Czytaj także

Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:57
3 kwietnia 1940 roku wyruszył pierwszy transport polskich oficerów, więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demontaż tablic katyńskich w Twerze. Tamtejszy sąd opublikował uzasadnienie postanowienia

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 16:06
Sąd w Twerze opublikował uzasadnienie postanowienia o oddaleniu pozwu w sprawie demontażu katyńskich tablic - dowiedziało się Polskie Radio. W dokumencie wskazano, że skarga nie powinna dotyczyć instytucji, która zdemontowała tablice, ale lokalnej prokuratury.
rozwiń zwiń