X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Barbara Strzałkowska: ostatnie dni Chrystusa na ziemi to najdokładniej opisane fragmenty Ewangelii

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 20:50
- Przeżywamy najważniejsze dni Triduum, w których upamiętnia się to, co dla chrześcijan jest w centrum historii zbawienia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Barbara Strzałkowska, biblistka, teolog, Instytut Nauk Teologicznych Wydziału Teologicznego UKSW. - To, co jest opisem Ostatniej Wieczerzy, męki Pana Jezusa, jego śmierci i zmartwychwstania, to ta część wszystkich czterech Ewangelii kanonicznych, która opisana jest najdokładniej - zaznaczyła.
Bartolomeo Schedoni, Ostatnia Wieczerza, 15781615, The Metropolitan Museum of Art
Bartolomeo Schedoni, Ostatnia Wieczerza, 1578–1615, The Metropolitan Museum of ArtFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Kościół katolicki obchodzi dziś Wielki Czwartek. Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Święte Triduum Męki Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, będące przygotowaniem do Niedzieli Wielkanocnej. 

Prof. Barbara Strzałkowska mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak uczniowie Jezusa opisywali ostatnie dni jego życia przed zmartwychwstaniem. Jak przypomniała, "Nowy Testament pisany był 30-40 lat po męce, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa". - Można powiedzieć, że Ewangelie w tym ustępie są świadectwem wiary uczniów, owocem refleksji nad tym, czego doświadczyli, a czego może nawet na samym początku nie rozumieli - stwierdziła.

Posłuchaj
22:26 szkiełko1.04.mp3 Prof. Barbara Strzałkowska o ewangelicznym opisie męki i śmierci Chrystusa (Polskie Radio 24/Szkiełko i oko)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
KRZYŻ KOŚCIÓŁ WIELKANOC FREE 1200.jpg
Bp Bałabuch: Triduum Paschalne uobecnia i uskutecznia całe misterium Paschy

"Najważniejsza część pisanej Ewangelii"

- To, co jest opisem Ostatniej Wieczerzy, męki Pana Jezusa, jego śmierci i zmartwychwstania, to ta część wszystkich czterech Ewangelii kanonicznych, która opisana jest najdokładniej, z wyróżnieniem wszystkich szczegółów - zaznaczyła teolog.

Jak dodała, dni te są "jak mówią niektórzy, pierwszą i najważniejszą częścią pisanej Ewangelii". Zaznaczyła, że w Ewangelii według Świętego Marka do opisania wydarzeń minionych używane są wyrażenia w czasie teraźniejszym. Jej zdaniem świadczy to o tym, że św. Piotr, relacjonując ewangeliście ostatnie chwile Chrystusa, mimo upływu lat traktował te wydarzenia "jako wciąż żywe i aktualne". 

Czytaj także:

"Te opisy są bardzo szczegółowe"

- To coś, co w uczniach z pewnością "pracowało" całe lata. Z jednej strony, oczywiście, że te opisy - Ostatniej Wieczerzy, ostatnich godzin Jezusa w Jerozolimie, jego ostatnich dni są bardzo szczegółowe. To były tak mocne wydarzenia, że z pewnością wyryły się w pamięci jego uczniów i z pewnością są one opisane jak najdokładniej - powiedziała biblistka na antenie Polskiego Radia 24.

Jednocześnie, jak podkreślała, relacje uczniów "są również interpretacją, świadectwem nakierowanym na budowę wiary tych, do których budowali oni swoje słowa".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mowa o stosunku Sanhedrynu do Jezusa Chrystusa i męczeństwie jego uczniów.

***

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gośćprof. Barbara Strzałkowska, biblistka, teolog, Instytut Nauk Teologicznych Wydziału Teologicznego UKSW

Data emisji: 1.04.2021

Godzina emisji: 20.06

ms, IAR

Czytaj także

Bp Miziński o Wielkim Tygodniu: nadszedł czas refleksji nad sensem naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 06:43
Biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, powiedział, że Wielki Tydzień to czas refleksji nad sensem chrześcijańskiego powołania, a wydarzenia liturgiczne tego okresu wprowadzają w refleksję nad sensem naszego własnego życia i śmierci.
rozwiń zwiń