X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nieetyczne, nie do zaakceptowania". Prof. Tomasz Hryniewiecki o lekarzach na L4

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 21:34
- Abstrahując od powodów i od tego, co mówią rezydenci, to na pewno nie jest moment, by prowadzić protest, zwłaszcza, że polegać ma on na braniu zwolnień lekarskich - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki w komentarzu do protestu lekarzy rezydentów. - To jest działanie nieetyczne i absolutnie nie do zaakceptowania, nie do pomyślenia przez starszych lekarzy - dodał. 
GośćPolskiego Radia 24 ocenił, że odchodzenie od łóżek pacjentów w epidemii jest nie do pomyślenia dla starszych lekarzy
Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że odchodzenie od łóżek pacjentów w epidemii jest nie do pomyślenia dla starszych lekarzyFoto: faboi/ Shutterstock

Od poniedziałku trwa protest lekarzy-rezydentów w związku z decyzjami Ministerstwa Zdrowia. Część z nich bierze zwolnienia dla poratowania zdrowia. Rezydenci domagają się odwołania ustnych egzaminów specjalizacyjnych. Twierdzą, że w tak wyjątkowej sytuacji, zamiast je zdawać, poświęcać czas i wysiłek na przygotowanie do nich, powinni być przy łóżkach pacjentów, tym bardziej że mają już 5-6-letnie praktyczne doświadczenie w ich leczeniu, a rąk do pracy brakuje. Dodają, że chodzi również o przemęczenie lekarzy, warunki finansowe i o nieprzygotowanie systemu do kolejnej fali epidemii.

1200_Horban_PAP.png
"Najpierw przyjmuje się chorych, a potem można się kłócić o pieniądze". Prof. Horban o lekarzach na L4

"To dość absurdalne"

- Główny temat, który podnoszą rezydenci, to jest to, że są zmuszani do zdawania egzaminów ustnych specjalizacyjnych. To oczywiście też wydaje się dość absurdalne, bo te egzaminy mogą być przeprowadzone na jesieni, później, za parę miesięcy, to nie jest problem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Ministerstwo Zdrowia: 34 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej od początku pandemii; zmarło 520 osób. (PAP) Ministerstwo Zdrowia: 34 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - najwięcej od początku pandemii; zmarło 520 osób. (PAP)

Szef Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie podał za przykład, że w kierowanej przez niego placówce "egzamin specjalizacyjny z zakresu kardiochirurgii odbył się dwa tygodnie temu, w pełnym reżimie". - Przypominam, że personel medyczny i lekarze są zaszczepieni przeciwko COVID-19, ryzyko jest więc znikome. Ale, jeśli ktoś ma wątpliwości, może odroczyć ten egzamin na później - wydaje się, że ten argument zupełnie jest w tym przypadku chybiony - podkreślił gość audycji "Szkiełko i oko". 

Czytaj także: 

- Wszyscy lekarze, z którymi rozmawiam, oceniają ten protest bardzo negatywnie, bo, abstrahując od powodów i od tego, co mówią rezydenci, to na pewno nie jest moment, by prowadzić protest, zwłaszcza, że polegać ma on na braniu zwolnień lekarskich. To jest działanie nieetyczne i absolutnie nie do zaakceptowania, nie do pomyślenia przez starszych lekarzy, by w sytuacji, w której tylu pacjentów wymaga pomocy, lekarze na początku swojej kariery zawodowej, sięgają po takie środki. Każdy ma, oczywiście, prawo do protestu, ale to nie jest ten moment. Myślę, że to musi być odroczone do poprawy sytuacji - wskazał prof. Tomasz Hryniewiecki. 


Posłuchaj
22:23 Hryniewiecki PR24_AAC 2021_03_25-20-06-36.mp3 Prof. Tomasz Hryniewiecki o proteście rezydentów: każdy ma, oczywiście, prawo do protestu, ale to nie jest ten moment ("Szkiełko i oko"/ PR24)

W rozmowie także komentarze gościa Polskiego Radia do bieżącej sytuacji pandemicznej i do bezpieczeństwa szczepionek. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Tomasz Hryniewiecki (dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii)

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 20.06


mbl

Czytaj także

Lekarze spoza UE w Polsce? Publicysta: to element uzdrawiania naszej służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:02
- Uważam, że dobrym krokiem jest ułatwienie lekarzom z zagranicy zatrudnienia w Polsce. Jest to element uzdrawiania naszego systemu ochrony zdrowia - powiedział o pomyśle łatwiejszego dostępu do służby zdrowia w Polsce dla lekarzy spoza UE Jakub Pacan, publicysta "Tygodnika Solidarność". Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Szczepański z Interia.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Szułdrzyński: takiego obłożenia i liczby ciężkich stanów nie było od listopada

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 08:36
- Nie dysponuję wiedzą, gdzie na Mazowszu są jeszcze miejsca intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19 - powiedział kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dr Konstanty Szułdrzyński. Lekarz przyznał, że w jego szpitalu sytuacja na oddziale intensywnej terapii jest trudna i że obserwuje się spadek średniego wieku przyjmowanych pacjentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie bagatelizujmy COVID-19. Prof. Gut apeluje, by nie zwlekać z udaniem się do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 06:34
- Wysoka śmiertelność oznacza, że chorzy na COVID-19 za późno zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, bagatelizując często objawy choroby - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - Pamiętajmy, że leczenie chorych na koronawirusa jest wyłącznie objawowe - podkreślił lekarz. 
rozwiń zwiń