X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Taką osobą powinien być absolwent wydziału prawa". Prof. Kruszyński o instytucji sędziego pokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 20:40
- Sądy powszechne są obciążone najprostszymi sprawami. Sędzia pokoju mógłby więc na jednym posiedzeniu tego typu sprawy zakończyć - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński, prawnik, przewodniczący prezydenckiego zespołu ds. opracowania projektu regulacji wprowadzającej instytucję sędziego pokoju.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

Gość PR24 odniósł się do tego czy, kiedy i w jakiej postaci w polskim porządku prawnym znajdzie się instytucja sędziego pokoju i czy będzie wzorowana na jakimś konkretnym przykładzie historycznym oraz jakie korzyści może przynieść.


Sebastian Kaleta _1200.jpg
"Chcemy, aby sprawy były załatwiane szybko, przez ludzi wybranych przez obywateli". Kaleta o sędziach pokoju

- Jestem gorącym zwolennikiem tej instytucji, ponieważ koszmarem naszego systemu sądowniczego jest przewlekłość postępowania karnego, spowodowana wadliwym modelem tego postępowania. Zarówno kradzież roweru, jak i zabójstwo prowadzone są w sposób bardzo podobny, a trwa to ogromnie długo - powiedział gość PR24.

"Wybierany przez ogół ludności"

Dodał, że koncepcje funkcjonowania instytucji sędziego pokoju są różne. - Sędzią pokoju powinien być absolwent wydziału prawa, ale niekoniecznie po aplikacji. Ten kandydat powinien cieszyć się zaufaniem społecznym, najlepiej by był wybierany przez ogół ludności, w żadnym natomiast razie nie powinna być to osoba partyjna - mówił prof. Piotr Kruszyński.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Zespołem będzie kierował prof. Piotr Kruszyński, który zasiada w nim z rekomendacji lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza.

Zadowolony z powstania zespołu jest Paweł Kukiz, który ws. jego powołania spotykał się kilkukrotnie z prezydentem. "Przede wszystkim cieszę się z tego, że będzie nim kierował prof. Kruszyński, który jest współautorem naszego projektu o sędziach pokoju, co daje nadzieję na to, że prace będą szły w kierunku, który jest bliski naszym oczekiwaniom" - powiedział PAP poseł.


Posłuchaj
22:02 PR24_mp3 2021_03_18-20-06-43.mp3 Prof. P. Kruszyński o instytucji sędziego pokoju ("Szkiełko i oko")

Audycja: "Szkiełko i oko"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: prof. Piotr Kruszyński (prawnik, przewodniczący prezydenckiego zespołu ds. opracowania projektu regulacji wprowadzającej instytucję sędziego pokoju)

Data emisji: 18.03.2021

Godzina: 20.06

Czytaj także

Dziambor: Izba Dyscyplinarna SN powstała pod polityczne dyktando

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:14
- Sądownictwo jest w gestii państwa, a nie Unii Europejskiej - zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24 Artur Dziambor (Konfederacja). Dodał, że "powstanie Izby Dyscyplinarnej można postrzegać pozytywnie, ale problemem jest to, że powstała ona pod polityczne dyktando".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiar sprawiedliwości. Łoziński: próby reform sądownictwa powodują olbrzymi opór środowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:44
- Pod słusznym hasłem "niezawisłości sędziowskiej" stworzono system, który zapewnia sędziom bezkarność. Każda próba zmiany tej sytuacji powoduje to, co można obserwować w ostatnich latach w Polsce. Olbrzymi spór - powiedział o polskim wymiarze sprawiedliwości Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jacek Liziniewicz oraz Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń