X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Zofia Zielińska: liberum veto okazało się skutecznym narzędziem do niszczenia pozytywnych działań

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 21:13
- Po kilkunastu zerwanych sejmach za Augusta III, Stanisław Konarski wykazał, że liberum veto nigdy nie broniło wolności przed królem, tylko było narzędziem tych, którzy nie chcieli, aby dane uchwały stały się prawem - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Zofia Zielińska, profesor nauk humanistycznych.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: wikimedia.com/domena publiczna

W marcu 1652 roku po raz pierwszy uznano, że weto jednego posła unicestwia sejm. Jak wyjaśniła prof. Zofia Zielińska, są trzy elementy jego genezy.

Czytaj także:
Liberum-veto_663_364.jpg
Liberum veto. Narzędzie w rękach bezmyślnych czy przekupnych?

- Po pierwsze, polski sejm nie wykształcił zasady większościowej - zaznaczyła rozmówczyni. - Dawaliśmy sobie radę bez tego. Obowiązywała zasada jednomyślności przy podejmowaniu ustaw - wyjaśniła ekspert. Jak wytłumaczyła, "oponentów przekonywano do momentu, aż milkli i zgadzali się na to, czego chciała większość". 

W XVII wieku ogromną rolę odgrywała "kolosalna obawa przed absolutyzmem królewskim". - Obawa przed królem, i generalnie przed władzą wykonawczą, była aż tak olbrzymia, że uważano, iż liberum veto broni przed ustawami, które król, przekupiwszy większość sejmową, mógłby chcieć wprowadzić i dzięki temu uzyskać władzę absolutną - mówiła ekspert.

Czytaj także:

Skutki

Czytaj także:
sejm_wielki_663_364.jpg
Sejm Czteroletni zwany Wielkim

Jak wyjaśniła prof. Zielińska, gdy zaczęło dochodzić do konfliktów magnackich, silnych walk frakcyjnych między dwoma stronnictwami itp., to "liberum veto okazało się bardzo skutecznym narzędziem do niszczenia pozytywnych działań przeciwników politycznych". 

Specjalistka odwołała się do dzieła "O skutecznym rad sposobie". - Po kilkunastu zerwanych sejmach Augusta III, Stanisław Konarski wykazał, że liberum veto nigdy nie broniło wolności przed królem, tylko było narzędziem tych, którzy nie chcieli, aby dane uchwały stały się prawem - tłumaczyła rozmówczyni. 

Liberum veto stało się ważnym narzędziem w ręku Rosji i Prus, które nie chciały dopuścić do reform w Polsce. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
22:14 PR24_mp3 2021_03_11-20-06-06.mp3 Prof. Zofia Zielińska o liberum veto ("Szkiełko i oko")

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: prof. Zofia Zielińska, profesor nauk humanistycznych UW
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 20.07

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Sejm nie może być zerwany. To najważniejszy zapis Konstytucji 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 15:07
3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Zofia Zielińska: było wiadomo, że polski ustrój wymaga reform

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 15:01
Konstytucja 3 maja jest pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Jaka jest geneza powstania tego dokumentu? W jakich okolicznościach została uchwalona? Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła prof. Zofia Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń