X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Wróblewski o skutkach pandemii: możemy mieć do czynienia z tzw. rocznikiem koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 21:13
-  Na pewno doszło do pogorszenia jakości usług edukacyjnych, co może mieć konsekwencje w przyszłości w postaci tzw. rocznika koronawirusa, który być może będzie sobie słabiej radził z uwagi na deficyty edukacyjne niż osoby uczące się w okresie przedpandemicznym - powiedział prof. Michał Wróblewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/byswat

Minął rok od momentu, gdy w Polsce zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. O tym, jakie skutki w wymiarze socjologicznym wywarła pandemia na społeczeństwo, mówił prof. Michał Wróblewski. Czy ludzie przyzwyczaili się do nowych warunków? Jak zdalna praca wpływa na kondycję intelektualną i emocjonalną?

kobieta kompleksy psychologia pixa 1200.jpg
Studenci w potrzebie. Psycholog niezbędny od zaraz

- Na długoterminowe skutki pandemii jeszcze przyjdzie nam poczekać. Coś tak spektakularnego, jak pandemia choroby zakaźnej, będzie miało swoje następstwa przez kolejne lata, a może nawet dziesięciolecia. Wystarczy przypomnieć pandemię hiszpanki, która spowodowała nie tylko liczne zgony, ale mocno wpłynęła na system edukacji, a także kondycję gospodarczą państw. W przypadku pandemii koronawirusa procesy te mogą przebiegać podobnie - wskazał prof. Michał Wróblewski.

Ocenił, że na pewno doszło do pogorszenia jakości usług edukacyjnych, co może mieć konsekwencje w przyszłości w postaci tzw. rocznika koronawirusa, który być może będzie sobie słabiej radził z uwagi na deficyty edukacyjne niż osoby uczące się w okresie przedpandemicznym.

Posłuchaj
22:00 PR24_mp3 2021_03_04-20-06-48.mp3 Prof. Michał Wróblewski o skutkach pandemii koronawirusa ("Szkiełko i oko")

- Będą też konsekwencje związane z naszym zdrowiem psychicznym. Nikt nie przypuszczał, że obecna sytuacja będzie trwała tak długo i pewnie jeszcze trochę potrwa. Musimy zdać sobie sprawę również z tego, że ze względu na tryb zdalny w nasze życie codzienne dużo mocniej niż wcześniej wkroczyła praca, właściwie wypełnia każdy element naszego życia - podkreślił gość Doroty Kani.

W opinii prof. Wróblewskiego, w ludziach zaczyna być coraz więcej frustracji, gniewu i zmęczenia spowodowanych tym, co się dzieje, niż refleksji, że lepiej, iż mogli pozostać w domach. - Może czekać nas poważny problem z depresją, stanami lękowymi. Ponadto wiele osób musi dzielić, co było trudne przed pandemią, a teraz jest jeszcze trudniejsze, obowiązki domowe z pracą, gdzie to wszystko bardzo na siebie nachodzi. Powoduje to liczne napięcia, gdyż niektórzy mają trudności, by sobie z tym poradzić - dodał.

O innych konsekwencjach, jakie mogą dotknąć społeczeństwo, ale również o przejawach solidarności w trudnym czasie, w całej rozmowie z prof. Michałem Wróblewskim.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: prof. Michał Wróblewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 20.07

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Prof. Boroń-Kaczmarska: należy zakładać, że przechorowanie COVID-19 daje odporność, ale jednak dość krótkotrwałą

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:16
- Dlatego 6 miesięcy dla szczepienia ozdrowieńców może nie być dobrym ruchem. To bardzo duża przestrzeń czasowa i w tym okresie może zdarzyć się dużo zupełnie nieoczekiwanych i przykrych niespodzianek, jak chociażby ponowne zakażenie, nie mówiąc o chorobie - powiedziała prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń