X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Kucharczyk: prezydent Andrzej Duda nawiązuje do tradycji Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 21:00
- Uchwalona 3 maja 1791 roku Ustawa Rządowa uznała religię katolicką za oficjalną religię państwową, gwarantując jednocześnie tolerancję dla wszystkich innych wyznań. To ta tradycja, do której pan prezydent wyraźnie nawiązuje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk. W audycji "Szkiełko i oko" historyk mówił o przesłaniu orędzia i celach, jakie Andrzej Duda stawia przed sobą na drugą kadencję.
Warszawa, 06.08.2020. Inauguracja II kadencji prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda (2P), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (P), marszałek Sejmu Elżbieta Witek (L) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (C) podczas uroczystości zaprzysiężenia Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym, 6 bm. w Sejmie w Warszawie
Warszawa, 06.08.2020. Inauguracja II kadencji prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda (2P), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (P), marszałek Sejmu Elżbieta Witek (L) oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki (C) podczas uroczystości zaprzysiężenia Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym, 6 bm. w Sejmie w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Polska moich marzeń to Polska ambitna, rozwijająca się w szybkim tempie, innowacyjna, ale pamiętająca o swoich korzeniach, o swojej historii, o swojej tożsamości, o swojej tradycji - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym. Wcześniej złożył przysięgę prezydencką inaugurującą jego drugą kadencję.

Po złożeniu przysięgi Duda wygłosił orędzie. - Naród wyraził swoją wolę w wyborach. To Polacy zdecydowali, kto ma być głową w ich państwie. W wyborach wzięło udział ponad 20 milionów wyborców. To wielkie zwycięstwo polskiej demokracji. Na mnie zagłosowało blisko 10,5 miliona ludzi. To dla mnie wielkie zobowiązanie. Wyborcy udzielili mi silnego demokratycznego mandatu na kolejną kadencję. Chciałbym podziękować wszystkim Polakom i Polkom, którzy wzięli udział w wyborach - mówił prezydent.

Dziś demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek

- Spór polityczny jest naturalny i nie zniknie, ale można zrobić wiele, żeby obniżyć jego temperaturę. Potrzeba nam więcej życzliwości i szacunku. Bardzo liczę na dobrą współpracę z każdym. Ale ta współpraca musi być też z drugiej strony, liczę, że się ona pojawi - dodał prezydent Andrzej Duda. - Konsekwentnie trwam przy moich ideałach, to nie były tylko hasła w kampanii wyborczej - podkreślił.

Posłuchaj

22:38 Szkiełko i oko.mp3 06.08.2020 Prof. Grzegorz Kucharczyk o świecie wartości, które niesie za sobą prezydentura Andrzeja Dudy. (Szkiełko i Oko / PR24)

 I właśnie światu wartości i ideałów była poświęcona audycja z cyklu "Szkiełko i Oko".

- Religia katolicka była uznana przez Konstytucję 3 maja za oficjalną religię państwową, budując jednocześnie tolerancję dla wszystkich innych wyznań. To ta tradycja, do której pan prezydent RP wyraźnie nawiązuje - stwierdził prof. Grzegorz Kucharczyk. Gość PR24 pochwalił postawę Andrzeja Dudy, bowiem "doświadczenia wszystkich państw, które weszły na ścieżkę trwałego rozwoju, to jest połączenie modernizacji i tradycji".

- Nie jedno przeciw drugiemu, tylko to i to. (...) Zawsze od polityków oczekujemy bowiem, żeby słowa korespondowały z czynami. Już pierwszego dnia mamy związek między sowami a czynami - stwierdził prof. Kucharczyk nawiązując do - jak to nazwał -"pięknego gestu" złożenia przez Andrzeja Dudę kwiatów przed figurą Chrystusa stojącą przed bazyliką św. Krzyża w Warszawie.

"Tu nie ma mowy o nieświadomym działu"
W audycji także o tym, co się dzieje z polskimi naukowcami. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Magdalena Pecul-Kudelska, wykładająca na wydziale chemii, wywiesiła tęczową flagę przed kościołem na Krakowskim Przedmieściu. Jak sama mówiła, był to znak solidarności z aresztowanymi aktywistami.

Sejm lewica tęcza PAP-1200.jpg
Posłowie Lewicy z barwami LGBT na zaprzysiężeniu prezydenta. Publicysta: dalsze podgrzewanie atmosfery

Komentując postawę uczonej, gość PR24 stwierdził, że mamy tu do czynienia z "uczonymi nihilistami".

- To przykład deptania wartości i symboli drogich dla wielu milionów Polaków poprzez wieki. (…) Trzeba te symbole szanować, to nihilizm polegający na tym, że niszczy się sacrum. Tu nie ma mowy o nieświadomym działaniu. Tacy ludzie, wiedzą co czynią. Oni wiedzą, że te symbole są drogie dla historii Polski i dla wielu wierzących Polaków - dlatego je depczą. To świadome działanie, żeby sprowokować i zademonstrować, że nie po drodze nam z tym całym dziedzictwem, które na imię ma Polska - przekonywał prof. Grzegorz Kucharczyk.

W audycji także komentarz do bieżącej sytuacji politycznej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk
Data emisji: 06.08.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/tb/PAP/IAR

Czytaj także

Prowokacja aktywistów LGBT. Zabrali znicz postawiony przez premiera

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 00:05
Znicz, który premier Mateusz Morawiecki postawił przy figurze Chrystusa, został przeniesiony. Dokonali tego aktywiści LGBT z grupy "Stop Bzdurom". "Został zabrany w bardziej odpowiednie miejsce" - poinformowali na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Napieralski: będę obecny na zaprzysiężeniu prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 08:47
- Jeżeli jest uznany wynik wyborczy, to w drodze szacunku dla głowy państwa i demokratycznych procedur będę na zaprzysiężeniu prezydenta - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To pokazanie słabości charakteru". Poseł PiS o nieobecności opozycji na zaprzysiężenia prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 08:58
- Grono osób, które deklaruje publicznie, że nie przyjdzie na Zgromadzenie Narodowe, często mówi także o tym, że trzeba łączyć i budować mosty. To pokazanie słabości charakteru i hipokryzji - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński, poseł PiS. Gościem audycji był również Wanda Nowicka, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ryba o wystąpieniu Andrzeja Dudy: rodzina najważniejszym elementem programu prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 11:45
- Prezydent wymienił rodzinę jako pierwszy i najważniejszy punkt swojego programu, przypomniał nauczanie Jana Pawła II, a więc ustawia swoją prezydenturę fundamentalnie w kontekście najważniejszych sporów i konfliktów cywilizacyjnych, które dotyczą nas jako państwa i narodu, a zarazem całej Europy. To jest manifestacja ideowa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie Lewicy z barwami LGBT na zaprzysiężeniu prezydenta. Publicysta: dalsze podgrzewanie atmosfery

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 11:38
- Posłowie Lewicy poruszają się w tych samych schematach. Być może nie wiedzą, że jeśli będą robić to, co do tej pory, to ich wyniki będą również takie, jak do tej pory, a jakie one są, doskonale wiemy - powiedział publicysta Wojciech Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karnowski o zachowaniu posłów opozycji podczas zaprzysiężenia: mocny sygnał wskazujący na jej słabość

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 13:24
- Decydując się na takie gesty, w takim momencie, opozycja rezygnuje z polityczności, z poważnej walki o głosy Polaków. Składa się to również na obraz jej niepowagi, a słowo to jest chyba czymś najgorszym, co może usłyszeć polityk - powiedział Michał Karnowski z tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń