X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Hakerskie ataki na polskie portale. Ekspert: działania wymierzone w bezpieczeństwo informacyjne

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 21:01
- Działania dezinformacyjne wymierzone w relacje polsko-amerykańskie czy szerzej polsko-transatlantyckie (...) są prowadzone przez Federację Rosyjską od wielu lat. Jednym z elementów, który identyfikujemy, badając te zjawiska, jest wzmożenie tych działań w sytuacji, w której są na przykład prowadzone ćwiczenia wojskowe -  powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Basaj, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Fundacji Info Ops Polska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/JARIRIYAWAT

W ostatnich dniach miały miejsce ataki hakerskie na portal Radia Szczecin, a także strony niezalezna.pl i telewizjarepublika.pl. "Po włamaniu na stronie www.radioszczecin.pl zamieszczono informacje ośmieszające sojusz militarny Polski i Stanów Zjednoczonych" - czytamy na portalu rozgłośni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Twitter Tarnów matura alarm bombowy ok 1200.jpg
Za fałszywymi alarmami bombowymi w trakcie zeszłorocznych matur stoją rosyjskie specsłużby?

"Manipulacyjny przekaz"

Kamil Basaj podkreślił, że to "element działań, które są prowadzone od dłuższego czasu". Jak podkreślił, są one "wymierzone w bezpieczeństwo informacyjne Polski". - Wpisują się w model działania polegający na implementacji do środowiska informacyjnego fałszywego, manipulacyjnego przekazu - powiedział.

>>>[POLSKIERADIO24.PL] Zimna wojna 2.0? B. rzecznik NATO: wróg nie może nawet pomyśleć, że ma jakieś szanse na zwycięstwo

- Elementy szczególne tego ataku, to, co go odróżniło od innych tego typu incydentów, to fakt wyborów nośników informacji, jakimi są media o znacznie większym zasięgu niż portale niszowe, poprzez które do tej pory tego typu informacje były propagowane, jak również element uwiarygadniania przekazu. Posługiwanie się logotypem Polskiej Agencji Prasowej czy innych mediów miały za zadanie uwiarygodnić informacje, które są tam zawarte - komentował ekspert.

Działania wzmożone przy ćwiczeniach wojskowych

- Działania dezinformacyjne wymierzone w relacje polsko-amerykańskie czy szerzej polsko-transatlantyckie (...) są prowadzone przez Federację Rosyjską od wielu lat. Jednym z elementów, który identyfikujemy, badając te zjawiska, jest wzmożenie tych działań w sytuacji, w której są na przykład prowadzone ćwiczenia wojskowe - wskazał Kamil Basaj.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Rz": rośnie liczba cyberataków w związku z pandemią koronawirusa

Zatem, jak mówił, "ostatnie ataki, między innymi ten z tego tygodnia, wpisują się w próbę wytworzenia negatywnego obrazu Wojska Polskiego, zdolności bojowych polskich żołnierzy, niskiej zdolności systemów uzbrojenia".

- Są jednym z kolejnych etapów, w których autorzy tych ataków dążą do utworzenia fałszywego obrazu Polski jako sojusznika. Jest to o tyle niebezpieczne, że te działania mają również charakter anglojęzyczny - ocenił ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Jaki efekt ataków?

Mimo hakerskiego ataku, trudno przypuszczać, by wpłynął on realnie na stosunki Polski i USA. Kamil Basaj tłumaczył, że tego typu działania "nie zawsze są skierowane na wywołanie efektów w krótkim czasie". - Czasami mają po prostu stworzyć zasób informacyjny, który będzie wykorzystywany w przyszłości - podkreślił.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Rosyjskie specsłużby w cyberprzestrzeni. "Działania nie mają charakteru jednowektorowego"

5 czerwca zaczynają się ćwiczenia Defender Europe-20. Zdaniem eksperta, "w związku z tym, że ćwiczenia te wchodzą w fazę aktywną, nie można wykluczać większej skali, nie tylko działań propagandowych, które są realizowane w sposób otwarty przez prorosyjskie i rosyjskie media polskojęzyczne". - Również poprzez działania przestępcze, takie jak cyberatak i umieszczanie sfalsyfikowanych materiałów - mówił Kamil Basaj na antenie Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Szkiełko i Oko

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Kamil Basaj (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24/ms, radioszczecin.pl

Czytaj także

8 milionów dolarów z USA na ukraińskie cyberbezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 16:00
Ukraina niejednokrotnie jak dotąd brana na cel przez hakerów, uznawana jest za poligon doświadczalny „cyberwojny”
rozwiń zwiń