X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niepokonani. Opozycja PRL". Działalność Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 21:05
- Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych jest też swego rodzaju miejscem interwencyjnym. Tutaj można zadzwonić, tu można przesłać list, można być pewnym, że w każdej sytuacji pomożemy, na ile jest to oczywiście możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 minister Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR. Gościem audycji "Niepokonani. Opozycja PRL" była także Monika Kalinowska, dyrektor jednego z departamentów Urzędu.
Audio
  • Działalność Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ("Niepokonani. Opozycja PRL", Cz. 1 / PR24)
  • Działalność Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ("Niepokonani. Opozycja PRL", Cz. 2 / PR24)
Pomnik Solidarności w Krakowie. Zdjęcie ilustracyjne
Pomnik Solidarności w Krakowie. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Just Another Photographer / Shutterstock.com

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych powstał w 1991 roku, by otoczyć opieką wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość Polski na przestrzeni całego XX wieku. Początkowo zajmował się weteranami walk od I wojny światowej do 1956 roku, a od marca 2015 roku otoczył opieką także działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. O działalności urzędu mówili w Polskim Radiu 24 minister Jan Józef Kasprzyk i Monika Kalinowska.

marzec68-1200.jpg
Marzec'68 "Historia niezwykłego pokolenia"

Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał, że kierowana przez niego instytucja jest organem administracji rządowej. Jak podkreślił, pierwsi podopieczni Urzędu, to byli weterani walk niepodległościowych z początków XX wieku - I wojny światowej i powstań niepodległościowych, a także weterani II wojny światowej, a także organizacji partyzanckich.

- To jest grupa, która do tej pory stanowi najliczniejszą część osób, którymi urząd się opiekuje i zajmuje. [...] To jest grupa - wraz z wdowami i wdowcami - licząca blisko 240 tys. osób podkreślił szef Urzędu.

Od 2015 roku UdsKiOR ma pod swoją opieką także działaczy opozycji antykomunistycznej z okresu PRL, z lat 1956-1989. Jan Józef Kasprzyk opowiadał o działalności urzędu, jego zadaniach ustawowych i innych, które realizują pracownicy.

- Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w odniesieniu do pomocy codziennej jest też swego rodzaju miejscem interwencyjnym. Tutaj można zadzwonić, tu można przesłać list, można być pewnym, że w każdej sytuacji pomożemy, na ile jest to oczywiście możliwe - wyjaśnił.

Radio Solidarność free 663.jpg
Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność

Monika Kalinowska, która w Urzędzie jest dyrektorem Departamentu Współpracy ze Stowarzyszeniami i Ewidencji, wspominała także o tym, z jakim zaangażowaniem, a wręcz miłością, pracuje jej - zaledwie 25-osobowy - zespół, aby pomagać wszystkim podopiecznym.

- Cały nasz urząd jest przeznaczony do tego, żeby pomagać naszym podopiecznym, kombatantom, działaczom opozycji antykomunistycznej i wszyscy pracownicy są nastawieni na to, żeby ta pomoc była szybka, efektowna i przede wszystkim efektywna - mówiła.

- Poza tą pomocą, której udzielamy w ramach obowiązujących ustaw, czyli przyznawanie pomocy pieniężnej, udzielamy też bieżącego wsparcia w codziennych sprawach. Między innymi w sytuacjach, kiedy prawa naszych podopiecznych nie są respektowane, chociażby w sytuacjach korzystania z opieki zdrowotnej - dodała Monika Kalinowska.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Niepokonani. Opozycja PRL"
Prowadzi: Wojciech Borowik
Goście: minister Jan Józef Kasprzyk (Prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), Monika Kalinowska (dyrektor departamentu współpracy ze stowarzyszeniami i ewidencji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emilian Kamiński: w komunie moja kariera stanęła, wziąłem się za budowlankę

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 20:58
- Rola aktorów w PRL była specyficzna. Byłem antykomunistą od dziecka - mówił w Polskim Radiu 24 Emilian Kamiński. Gościem audycji była też Ewa Dałkowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak doszło do Marca'68? "W Polsce lat 60. niszczono pewien sposób myślenia o patriotyzmie"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 21:00
Goście Wojciecha Borowika mówili o wydarzeniach Marca'68. Jan Lityński przypomniał o wiecu studentów, który współorganizował. Prof. Jerzy Eisler mówił o roli zebrania warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich dla przyszłych wydarzeń. Prof. Wojciech Lamentowicz przypomniał spontaniczną reakcję na "Dziady" Kazimierza Dejmka, których zdjęcie z anteny przyczyniło się do wybuchu strajków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Towarzystwo Niepokornych". Postać Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 07:01
- Chwytamy się ostatnich śladów, ostatnich ludzi którzy pamiętają, a dzięki inicjatywie prof. Szwagrzyka możemy celebrować pochówki bohaterów którzy wówczas zastali zamordowani, a poprzez groby których i godne pochówki przywracamy ich społecznościom – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Nowacki. W audycji wzięli udział również Arkadiusz Gołębiewski oraz Wojciech Boratyński historyk.
rozwiń zwiń