X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marzec'68 "Historia niezwykłego pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 20:05
 - To było pierwsze pokolenie urodzone i wychowane w PRL -  mówił w Polskim Radiu 24 o genezie wydarzeń marcowych 1968 roku prof. Jerzy Eisler. Gośćmi Wojciech Borowika byli również byli prof. Wojciech Lamentowicz i Jan Lityński. 
Audio
  • Prof. Jerzy Eisler, prof. Wojciech Lamentowicz i Jan Lityński o wydarzeniach marcowych 1968 roku cz.1 (Niepokonani. Opozycja PRL)
  • Prof. Jerzy Eisler, prof. Wojciech Lamentowicz i Jan Lityński o wydarzeniach marcowych 1968 roku cz.2 (Niepokonani. Opozycja PRL)
Wydarzenia marcowe. Zamieszki na Krakowskim Przedmieściu, przed Uniwersytetem Warszawskim
Wydarzenia marcowe. Zamieszki na Krakowskim Przedmieściu, przed Uniwersytetem Warszawskim Foto: PAP/Tadeusz Zagoździński

Historyk prof. Jerzy Eisler przypomniał, że Marzec'68 jest także historią pierwszego pokolenia, które urodziło się wychowało w PRL. - Gdy Władysław Gomułka przemiał do robotników "co się buntujecie, ja przed wojną miałem dwie koszule, a wy macie po cztery", to starsi robotnicy kiwali głowami, że tak rzeczywiście było. Natomiast młodsi robotnicy, rówieśnicy ówczesnych licealistów i studentów, patrzyli na siebie ze zdziwieniem. Dla pokolenia moich rodziców i dziadków Polska przedwojenna była realnym punktem odniesienia. Dla mojego pokolenia, którego dzieje opowiadamy, to był historia zamierzchła. Gdy Gomułka mówił o walce z analfabetyzmem i biedzie chłopów w II RP, to trochę jakby straszył czarnym ludem. Do końca nie można było tego traktować na poważnie - tłumaczył historyk.

W obronie wyrzuconych studentów 

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Bezpośrednim powodem do przygotowania wiecu było relegowanie z uczelni dwóch studentów - Adama Michnika i Henryka Szlajfera. - Zostali wyrzuceni poza regulaminem. Zostali skreśleni przez ówczesnego ministra szkolnictwa wyższego, który nie miał prawa tego zrobić. A pretekstem było ich spotkanie z korespondentem zagranicznych mediów - opowiadał Jan Lityński, który brał udział w tamtych wydarzeniach. 


marzec 1968 wiec wyborczy.jpg
Jak doszło do Marca'68? "W Polsce lat 60. niszczono pewien sposób myślenia o patriotyzmie"

- Spotkaliśmy się i zdecydowaliśmy, że zorganizujemy wiec. Nie specjalnie tego chcieliśmy, szczególnie Karol Modzelewski się wzbraniał. Przewidywał, że zakończy się to aresztowaniami. Niemniej istnieje podstawowa zasada w warunkach zagrożenie, że jeżeli ktoś jest krzywdzony, to trzeba wystąpić w jego obronie - tłumaczył późniejszy działacz opozycji w PRL.

W nagraniu audycji również wspomnienia prof. Wojciecha Lamentowicza, który należał wtedy do Związku Młodzieży Socjalistycznej.

***

Tytuł audycji: "Niepokonani. Opozycja PRL"

Prowadzący: Wojciech Borowik

Goście: prof. Jerzy Eisler, prof. Wojciech Lamentowicz, Jan Lityński 

Data emisji: 06.03.2020

Godzina emisji: 20.06


Zobacz więcej na temat: PRL komunizm marzec 1968
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jerzy Eisler: Marzec '68 był buntem młodych

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 05:50
- Kto bił się z milicjantami w miastach, gdzie nie było szkół wyższych? Młodzież, a nie - jak do tej pory zwykło się mawiać - tylko studenci - mówił prof. Jerzy Eisler w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń