X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak doszło do Marca'68? "W Polsce lat 60. niszczono pewien sposób myślenia o patriotyzmie"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 21:00
Goście Wojciecha Borowika mówili o wydarzeniach Marca'68. Jan Lityński przypomniał o wiecu studentów, który współorganizował. Prof. Jerzy Eisler mówił o roli zebrania warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich dla przyszłych wydarzeń. Prof. Wojciech Lamentowicz przypomniał spontaniczną reakcję na "Dziady" Kazimierza Dejmka, których zdjęcie z anteny przyczyniło się do wybuchu strajków.
Audio
  • Kulisy Marca '68 (Polskie Radio 24/Niepokonani. Opozycja PRL)
Propagandowy wiec robotniczy
Propagandowy wiec robotniczyFoto: ipn.gov.pl

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Holoubek w Dziadach 663x364.jpg
"Dziady" - pretekst do antysemickiego Marca 1968

Jan Lityński (współorganizator strajków w marcu 1968 roku), mówiąc o genezie Marca'68 zaznaczył, że "w Polsce lat 60. trwał cały czas rodzaj walki, polegający na tym, że niszczono inteligencję (...), pewien sposób myślenia o patriotyzmie".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marzec '68 - bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

Jak opowiadał Lityński, reżyser Kazimierz Dejmek postanowił na 50-lecie rewolucji październikowej przedstawić narodowy dramat "Dziady", który w oryginale miał antyrosyjską wymowę. "Dziady" zdjęto ze sceny, co spotkało się z protestem studentów, wobec których zastosowano szykany. - Zebraliśmy ponad 3 tys. podpisów w ich obronie, złożyliśmy je w Sejmie, a kiedy posypały się represje w postaci wyrzucenia dwóch studentów z uniwersytetu zorganizowaliśmy wiec - mówił.

Prof. Jerzy Eisler (historyk) podkreślił to, jakie znaczenie dla wydarzeń miało zebranie warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich. - Ono się odbyło w trybie od początku lat 20. niepraktykowanym. Zebrano jedną trzecią podpisów członków oddziału. (...) 29 lutego odbyło się to zebranie. Wybitni pisarze zabierali tam głos w obronie wolności twórczych, potępiali decyzje o zdjęciu "Dziadów" ze sceny Teatru Narodowego - przypomniał.

Historyk wymienił osobistości, które sprzeciwiły się władzy podczas zebrania. Byli tam m.in. Jerzy Andrzejewski Leszek Kołakowski, Stefan Kisielewski, Paweł Jasienica, Antoni Słonimski. "Gestem solidarności" z nimi nazwał Eisler decyzję studentów o organizacji wiecu.

Prof. Wojciech Lamentowicz mówił o tym, że Związek Młodzieży Socjalistycznej przygotowywał się do tego wiecu. Przypomniał, że podczas wydarzeń marca był wiceprzewodniczącym ds. organizacyjnych organizacji. Jak opowiadał, reakcje Polaków, którzy przychodzili do teatru na "Dziady" były "zupełnie spontaniczne".

- Zenon Kliszko (dygnitarz, który "Dziady" zdjął ze sceny) reagował nie na to ostatnie przedstawienie, tylko te, które miały miejsca wcześniej - ocenił. - Zrozumiał, że jest dużo ludzi, którzy myślą to, co myślą i głośno to wyrażają na teatralnej widowni. Postanowił coś z tym zrobić i zrobił to po swojemu mówił.

Zobacz serwis specjalny dotyczący tych wydarzeń i ich konsekwencji w 1968 roku.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Niepokonani. Opozycja PRL"
Prowadzący: Wojciech Borowik
Goście: prof. Jerzy Eisler (historyk), Jan Lityński (współorganizator strajków w marcu 1968 roku), prof. Wojciech Lamentowicz
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 20.06

msz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

16. rocznica śmierci Jacka Kuronia

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 05:40
16 lat temu, 17 czerwca 2004, w Warszawie zmarł Jacek Kuroń, jeden z najważniejszych działaczy opozycji antykomunistycznej, wcześniej aktywista "czerwonego harcerstwa" i PZPR, autor "Listu do Partii"; współtwórca KOR i NSZZ "Solidarność", więzień polityczny, uczestnik rozmów okrągłego stołu, minister w rządach III RP.
rozwiń zwiń