X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 21:00
Radio, obok bibuły, czyli niezależnego ruchu wydawniczego, najskuteczniejszym instrumentem walki z komuną. O fenomenie podziemnego Radia Solidarność rozmawiali dr Grzegorz Majchrzak (historyk, IPN), Jan Strękowski (dziennikarz i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL) oraz Michał Chodurski (współtwórca Podziemnego Radia Solidarność).
Audio
  • Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Radio Solidarność (NIEPOKONANI. OPOZYCJA W PRL)
Ulotka informująca o zbliżającej się audycji Radia Solidarność
Ulotka informująca o zbliżającej się audycji Radia SolidarnośćFoto: Stanisław Skowron/public domain/

Pierwsza audycja podziemnego Radia Solidarność została nadana w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, 12 kwietnia 1982 roku o godz. 21.00. Emisja szła z dachu budynku przy ulicy Grójeckiej 19/25 w Warszawie. Przygotowali ją Zbigniew i Zofia Romaszewscy, Janusz Klekowski i Marek Rasiński. 

- Tu Radio Solidarność. Od razu na początku audycji zwracamy się do tych z państwa, którzy mają magnetofony, o nagrywanie naszej audycji - tak zaczynał się pierwszy program podziemnej stacji radiowej Solidarności.

Emilian Kamiński 1200.jpg
Emilian Kamiński: w komunie moja kariera stanęła, wziąłem się za budowlankę

Jak to się zaczęło?

Goście audycji opowiedzieli m.in. o początkach podziemnej stacji radiowej Solidarności. - Kilka lat temu w Gdańsku wystawiono głośniki i zaczęto nadawać komunikaty do zgromadzonych przed siedzibą. Działały tam dwie radiowe agencje Solidarności. W '81 w Warszawie ruszyło Radio Solidarność na kasetach. Radio nagrywało pierwsze obrady Krajowej Rady Delegatów, posiedzenia Komisji Krajowej - wskazywał dr Grzegorz Majchrzak z IPN.

Doktor zwracał uwagę na to, że pierwszy nadajnik warszawskiego Radia Solidarność "Komar", skonstruowany przez Kołyszkę, powstał w sytuacji nadzwyczajnej. - Miał służyć komunikacji między zakładami pracy, ale po wprowadzeniu stanu wojennego zapadła decyzja, że będzie to nadajnik służacy do nadawania normalnych audycji - mówił.

- Trwa spór między Wrocławiem a Warszawą, który rozstrzyga na korzyść Krakowa - mówił dr Grzegorz Majchrzak odnośnie tego, gdzie najwcześniej uruchomiono inicjatywę radiową.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Tytuł audycji: "Niepokonani. Opozycja PRL"
Prowadzący: Wojciech Borowik
Goście: dr Grzegorz Majchrzak (historyk, IPN), Jan Strękowski (dziennikarz i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL) oraz Michał Chodurski (współtwórca Podziemnego Radia Solidarność)
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Działacz antykomunistycznego podziemia: Katolicki Uniwersytet Lubelski był prasową wyspą wolności

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 21:00
- Pomysł, aby uzbroić się w słowo i walczyć nim z komuną wyszedł między innymi od Janusza Krupskiego - mówił w Polskim Radiu 24 działacz antykomunistycznego podziemia, Paweł Nowacki. Gościem audycji był też Mirosław Chojecki, honorowy prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń