X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Grzegorz Wołk: drukowanie antysystemowe nie było wynalazkiem XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 19:30
- Przełomowym momentem w dziejach drugiego obiegu wydawniczego w Polsce był rok 1976. Zaczął się od dużej chęci czytania i słuchania informacji niezależnych od władz komunistycznych – mówił w Polskim Radiu 24 historyk Grzegorz Wołk. Gośćmi audycji byli też Adam Borowski i Wiesław Bieliński.
Audio
  • Grzegorz Wołk i goście o antysystemowym drukowaniu ("Niepokonani. Opozycja PRL")
  • Grzegorz Wołk i goście o antysystemowym drukowaniu ("Niepokonani. Opozycja PRL")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images

Gość PR24 przypomniał, że w drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku zaczął rozwijać się w Polsce niezależny ruch wydawniczy. Drukowanie bez zgody cenzury pism i książek nazywanych wymiennie drugoobiegowymi, niezależnymi, nieocenzurowanymi lub po prostu bibułą, stało się bronią w walce z władzą komunistyczną.

powstanie warszawskie 1200.jpg
Cenne skarby z okresu konspiracji nadal czekają na odkrycie

- Drukowanie antysystemowe, bez względu na to czy to był komunizm czy inny reżim, to jednak nie wynalazek XX wieku – powiedział. Dodał, że walka nie oznacza zawsze zryw zbrojny, ale też walkę na słowa.

"Robotnik PPS-u"

- Przykładem jest "Robotnik PPS-u", jego tytuł wiąże się z obroną robotników jak i działalnością niepodległościową polskich socjalistów, Józefem Piłsudskim i z tego typu inicjatywami sprzed 1918 roku – podkreślił. Zaznaczył, że w XIX wieku drukowano inaczej niż w wieku XX, a i represje miały inne zasięgi.

- W okresie PRL-u analfabetyzm zanikł więc prasa mogła być tworzona i drukowana zarówno dla kręgów inteligenckich jak i dla robotników, a drugi obieg rozszerzył zasięg konspiracyjnej bibuły – podkreślił Grzegorz Wołk.

Zauważył, że peerelowski drugi obieg zaczął się od dużej chęci czytania i słuchania informacji niezależnych od władz komunistycznych, a w po 1976 roku, a władze PRL zostały zmuszone "tolerować" opozycję.

"Założyłem związek zawodowy"

Adam Borowski dodał, że kiedy nastał sierpień 1976 roku, w Warszawie prawie nic się nie działo, a nawet jak zastrajkował URSUS to szybko protest się zakończył.

obchody 1200 pap.jpg
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent: Polska przytula was do serca

- Do mojego zakładu pracy w 1976 roku przyszli robotnicy z propozycją założenie związków zawodowych, byłem młody, pracowałem dopiero dwa lata i nie miałem śmiałości by stawać na czele związku, ale Solidarność powstała w mojej firmie bardzo szybko - mówił. Dodał, że jeśli chodzi o działalność wydawniczą, to zbudował prawdziwą fabrykę.

Wiesław Bieliński z kolei podkreślił, że jedna z pierwszych książek jaka wpadła mu w ręce to była "Bibuła Piłsudskiego". - Kolportaż zacząłem prowadzić w środowisku moich kolegów w różnych liceach – zaznaczył.

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Niepokonani. Opozycja PRL"
Prowadzący: Wojciech Borowik
Goście: Grzegorz Wołk, Adam Borowski i Wiesław Bieliński.
Data emisji: 10.01.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/jj

Czytaj także

Dr G. Majchrzak: Wojciech Jaruzelski był zwolennikiem rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 22:30
- Pierwszą osobą, która tuż po 5.00 rano dowiedziała się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego był prymas Józef Glemp. Powód był oczywisty, chodziło o zneutralizowanie Kościoła i odsunięcie w czasie walki z nim - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Romaszewska-Guzy: w stanie wojennym siedziałam z kilkoma kobietami w celi jednoosobowej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 20:49
- Marzeniem w areszcie śledczym było dotknięcie stopą ziemi - tak stan wojenny w PR24 wspominała Agnieszka Romaszewska-Guzy. Gośćmi audycji byli też inni działacze opozycji antykomunistycznej w tym Krzysztof Mordziński i Zenon Lis oraz dr Grzegorz Majchrzak z IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepokonani. Opozycja PRL". Strajk i pacyfikacja w Kopalni Wujek

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 23:00
16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek w Katowicach milicja użyła broni palnej. Zginęło wówczas dziewięciu górników, wielu zostało rannych. Wydarzenia w kopalni były największą tragedią stanu wojennego. O strajku i pacyfikacji rozmawiali goście PR24.
rozwiń zwiń