X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Paweł Rakowski: większość żydowskich osadników na Wzgórzach Golan pochodzi z byłego ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 17:56
- Wzgórza Golan od 1974 r. były najspokojniejszym frontem konfrontacji pomiędzy światem arabskim a Izraelem. To zmieniło się wyniku wojny syryjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator, publicysta.
P. Rakowski: większość żydowskich osadników na Wzgórzach Golan pochodzi z byłego ZSRR
P. Rakowski: większość żydowskich osadników na Wzgórzach Golan pochodzi z byłego ZSRRFoto: mat. prasowe

Gość PR24 omawiał sytuację na Wzgórzach Golan. Rząd Izraela odbył wyjazdowe posiedzenie w kibucu Mevo Hama na Wzgórzach Golan w pobliżu granicy Syrii i Libanu. W czasie tego spotkania przedstawiono plan osadniczy żydowskiej populacji, którego koszt ma wynieść ok. miliarda szekli (ok. 280 mln euro).

"Zaplecze strategiczne"

- Wzgórza Golan to zaplecze strategiczne, większość żydowskich osadników natomiast pochodzi z byłego ZSRR. W marcu 2019 r. były prezydent USA Donald Trump podpisał dekret, oficjalnie uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan, co przez dziesięciolecia było sprzeczne ze stanowiskiem USA. Syria potępiła wówczas tę decyzję, odbierając ją jako atak na jej suwerenność - przypomniał Paweł Rakowski.

Wzgórza Golan to górzysty region o powierzchni 1800 km² zlokalizowany na pograniczu Izraela, Syrii i Libanu. Jego przynależność państwowa jest sporna pomiędzy Izraelem a Syrią. Od czasu wojny sześciodniowej i wojny Jom Kipur w większości de facto znajduje się pod władzą państwa żydowskiego.

Czytaj także:

Obecnie na Wzgórzach Golan żyje ok. 25 tys. izraelskich osadników oraz ok. 23 tys. Druzów, którzy twierdzą w większości, że są Syryjczykami, a jednocześnie mają status obywateli Izraela.

Agencja AP przypomina argumenty Izraela, który od dawna stoi na stanowisku, iż strategicznie ważny obszar Wzgórz Golan został pod każdym względem w pełni zintegrowany z Izraelem i że kontrola nad tym terenem jest Tel Awiwowi potrzebna jako ochrona przed Iranem i jego sojusznikami w Syrii.


Posłuchaj
11:51 PR24_mp3 2021_12_27-16-47-41.mp3 P. Rakowski: większość żydowskich osadników na Wzgórzach Golan pochodzi z byłego ZSRR ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski, komentator, publicysta

Data emisji: 27.12.2021

Godzina: 16:47

Czytaj także

"Sprawę można było zamknąć niewielkim kosztem". Prof. Lewicki o zwrocie żydowskiego mienia

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 20:30
- Sprawa ciągnie się bardzo długo i nie zniknie. Rozsądne byłoby poszukiwanie jakiegoś rozwiązania, a w każdym razie niezamykanie drogi osobom, które posiadają dokumenty i czekają na wyrok. Zamykanie drogi sądowej poprzez nowelizację ustawy wydaje się niepoprawne - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem części ekspertów przyjęcie zmian zamknie drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel żegna się z Izraelem. Rozpoczęła ostatnią oficjalną wizytę w tym kraju

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 07:33
Po Rzymie Jerozolima. Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozpoczyna w niedzielę ostatnią oficjalną wizytę w Izraelu w ramach pożegnalnej trasy po 16 latach sprawowania władzy, naznaczonego m.in. pogłębieniem więzi z państwem żydowskim - podaje AFP. 
rozwiń zwiń